O tom, že se ruská ekonomika přesunula do válečného režimu, se mluví už poměrně dlouho. Pokud si ale přečtete ohlasy například z Moskvy, ani náhodou se nezdá, že by se cokoli změnilo. Obchody jsou i nadále plné, západní zboží je stále k dostání, byť za vyšší ceny. Některé obchody sice zavřely, namísto McDonalds je jeho ruská parodie, Starbucks dopadl se svojí ruskou variantou podobně, ale celkově se pro běžného Moskvana mnoho nezměnilo.
Z hlediska běžného občana ruské metropole probíhá přechod na válečnou ekonomiku skrytě. Někteří jej i proto zpochybňují a do značné míry mají pravdu. Některé makroekonomické ukazatele však dávají najevo, že válečná výroba je pro Rusko stále významnější. Primárně se jedná o ukazatel HDP, jehož pokles v roce 2022 o 2,1 % (číslo se ještě upřesňuje) byl výrazně nižší, než jak předpokládaly prognózy i renomovaných institucí. Část z toho sice tvoří dočasně zvýšené příjmy za export ropy a zemního plynu, ale ani tím nelze vysvětlit úplně vše.
Výrazný vzestup zaznamenala hlavně odvětví přímo spojená s vojenskou produkcí, jmenovitě zpracovatelský průmysl. Celkově průmyslová produkce, pokud se očistí o propad z loňského roku, vzrostla o 1,3 % meziročně, s tím, že největší růst zaznamenala taková odvětví, jako jsou hotové výrobky z železa, elektrická zařízení či dopravní prostředky a návěsy.