KOMENTÁŘ STANISLAVA VÍTKA | Německo po ročním váhání a mnohočetných úhybných manévrech přece jen povolí svým spojencům export tanků Leopard 2 na Ukrajinu a samo přidá prozatím 14 kusů modernizovaných verzí těchto tanků ze zásob Bundeswehru.
Děje se tak v souladu se stávajícím německým přístupem, kdy se vláda Olafa Scholze, respektive přímo kancléř a jeho sociální demokraté snaží takřka ze všech sil nedopomoci Ukrajině k vítězství. Za rok války ještě pořád nedokázali vnitřně přijmout nutnost kompletní změny německého hospodářského modelu (více na toto téma již brzy v rozsáhlém rozhovoru s Benjaminem Tallisem, který pro vás na INFO.CZ připravujeme).
Následně, v logicky i morálně neudržitelné situaci a za nedůtklivé kritiky většiny spojenců, Německo povolí a po nekonečných průtazích, které Berlín stojí veškerý politický kredit, který mohl získat, zbraně přece jen dodá, což nijak neuleví frustraci německých spojenců za promarněný čas, ztracené lidské životy a faktické prodloužení války.
Dodávka nemnoha kusů modernizovaných tanků sice okamžitě nezmění rovnováhu na frontě, ale jako symbolické gesto, že se německá vláda konečně probírá z naivní iluze o tom, že se po konci konfliktu bude moci vrátit ke svému hospodářskému modelu, který Německo tak úspěšně provozovalo do února loňského roku, je to naprosto zásadní.
Němci dosud dodávali Ukrajině zbraně a materiál použitelný pouze k bezprostřední obraně, a kvůli zjevné neochotě, s jakou tak Německo činilo, se v mediálním obrazu ztratilo v absolutních číslech už slušné množství dodaných prostředků. To je ale stále zcela v nepoměru k velikosti hospodářství (zvlášť ve srovnání s Baltskými státy nebo státy střední Evropy) a v ještě větším nepoměru s ohledem na to, jak velkou vinu Německo nese na stávající situaci kvůli svojí politice vůči Rusku, zejména za období kancléřství Gerharda Schrödera a Angely Merkelové.