KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Ve vládní pětikoalici ožilo s nečekanou razancí téma posunu věku odchodu do penze až k hranici 68 let. Tedy „reformní“ opatření, které by mělo být pilířem dlouhodobě udržitelného penzijního systému v České republice a reakcí na hlubší demografické změny ve společnosti. Tak trochu to ale připomíná kouřovou clonu, tedy snahu najít silné heslo, které by vytvářelo dojem nekompromisního řešení budoucích problémů, pod níž se schovají problémy žhavější a bolestivější.
Je nutno rovnou konstatovat, že záměr posouvající důchodový věk o další 3 roky neřeší nic, co by trápilo důchodový systém dnes. Zvýšení věkové hranice je dlouhodobá záležitost. K posunu na hranici 68 let – kdyby se něco takového podařilo přijmout; přičemž zákon to vládě umožňuje – by zřejmě došlo v horizontu desetiletí.
Záměr se tedy týká nepředvídatelné budoucnosti, v níž může být v ekonomice všechno úplně jinak. Jak, to nikdo neví. Ale zato všichni dobře znají aktuální svízel. Penzijní systém v Česku se začíná povážlivě kymácet. Po dobrých předcovidových letech a méně dobrých letech pandemických čelí v letošním roce gigantickému propadu.
Už dnes je jasný 62miliardový deficit, tedy rozdíl mezi tím, kolik stát letos vybere od poplatníků na důchodovém pojistném a tím, kolik na penze celkem vyplatí. V této „díře“ však není zahrnuta letní valorizace důchodů, takže lze čekat, že schodek na důchodovém účtu nakonec přesáhne 80 miliard.
Nemá smysl připomínat, že finanční „díru“ musí někdo utěsnit. A ten „někdo“ je vláda. Z peněz občanů, přesněji řečeno formou dluhu z kapes budoucích poplatníků. Neblahý stav, specificky v oblasti penzijního systému, však může překvapit snad jen Marťany. Rekordní propady se v posledních letech staly „zlatým“ pravidlem naší zhoršující se politicko-ekonomické současnosti.
Vlády se pod tlakem negativních vnějších okolností neumí vymanit ze zajetí každoročních abnormálních rozpočtových deficitů, jež za poslední 4 roky v souhrnu dělají zhruba 1,1 bilionu korun. Přičemž jen málokdo věří tomu, že schodek státního rozpočtu na letošní rok nebude vyšší než zatím schválených 295 miliard korun.