KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Navrhovaný ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN) se veřejnosti uvedl vzletnou vizí: z Česka chce vytvořit středoevropského ekonomického tygra. Otevírá se tím otázka, zda se tato země skutečně může v dohledné době stát dynamicky a trvale rostoucí ekonomikou, nebo šlo ze strany proponovaného ministra pouze o slogan, jenž se až příliš unáší na vlnách povinného politického optimismu.
Šéf uskupení STAN Vít Rakušan věří v to, že Síkela „je ten správný člověk, který dokáže náš průmysl posunout od montovny na mozkovnu“. Samotný horký kandidát na ministra průmyslu pak vyslovil naději, že do resortu přinese moderní přístupy, které „otevřou příležitost v transformaci průmyslu, rozvoje technologických start-upů a vyšší energetické soběstačnosti, což je cesta k tomu, aby se Česká republika stala středoevropským tygrem”.
Ponechme stranou ideu, že ten či onen politik věří ve schopnost státu provádět pozitivní strukturální změny v segmentu (soukromých) průmyslových podniků. A neřešme ani fakt, že celková struktura hospodářství možná není úplně optimální. Tak či tak působí nadějně, pokud si pravděpodobný ministr průmyslu uvědomuje, že silná ekonomika je základem prosperity země. Bez ní se sotva dokážeme proinvestovat z krize (jak zamýšlela vláda Andreje Babiše). Bez rostoucí ekonomiky lze dosáhnout ledva toho, že se Česko prodluží k bankrotu. Dá se proto říci, že vytvořit cosi jako „ekonomického tygra“ je absolutní nutnost k tomu, aby země neskončila v dluhové propasti a v hluboké ekonomické krizi. Je také nutno po tisící zdůraznit, že jediným zdrojem bohatství (myšleno toho ekonomického) jsou tržní subjekty, podniky, firmy, podnikatelé a živnostníci působící na volném trhu. Vláda ani stát bohatství nevytvářejí, nýbrž jej spotřebovávají.
Omezený výběh
Stojí za připomenutí, že definičním znakem států, pro které se poprvé použilo označení „ekonomičtí tygři“ (Jižní Korea, Singapur, Tchaj-wan a Hongkong), je nadprůměrný, tedy vysoký a především trvalý růst ekonomiky. Je namístě se zamyslet nad tím, jaké předpoklady musí být splněny, aby se nějaká země stala tygrem. Jako klíčový faktor se uvádí industrializace (což pro Česko není relevantní, neboť je industrializováno až moc), potažmo technologický rozvoj. Nelze však opomenout další podstatné faktory: Singapur a Hongkong dlouhodobě vítězí v žebříčcích ekonomické, respektive podnikatelské svobody. (Odhlédněme od vývoje v Hongkongu, který pod čínskou správou směřuje spíše opačným směrem než ke svobodě).