Evropský parlament dal ve středu jasně přednost ochraně práv občanů před potřebami technického vývoje umělé inteligence (AI). Při hlasování o návrhu předloženém Evropskou komisí se poslanci masově (499 pro, 28 proti, 93 abstencí) vyslovili pro přísnější úpravu, která klade důraz na ochranu lidských práv a hodnot, jako jsou kontrola technologie lidským faktorem, ochrana bezpečnosti, soukromí, transparentnost či zamezování diskriminaci. Vyvolali tím okamžitě kritiku, že nařízení bude svazovat ruce vývoji a výzkumu a může vést k pomalejšímu prosazování AI v Evropě, a tudíž k jejímu zaostávání za jinými částmi světa, zejména Spojenými státy a jihovýchodní Asií.
Europarlament například navrhl úplný zákaz systémů umělé inteligence, které představují „vysoké riziko“ pro bezpečnost lidí, například sociální bodování (hodnocení lidí podle jejich chování nebo osobních rysů), což bylo nabíledni, ale také okamžité biometrické identifikační systémy na veřejných místech. Poslanci se uvolili povolit pouze takové případy dodatečné biometrické identifikace, které slouží k pronásledování a usvědčování pachatelů vážné trestné činnosti, a to pouze na základě soudního povolení. Biometrické systémy nelze podle nich používat ani pro třídění lidí podle pohlaví, rasy, vyznání či politické orientace.
V oblastech jako jsou kritické infrastruktury, vzdělávání, veřejná bezpečnost, lidské zdroje či řízení migrace, mají platit zásady, mezi které patří práce strojů (robotů) pouze pod lidským dohledem, dostupnost podrobné technické dokumentace či existence pravidel pro krizové situace. Každá členská země má zřídit pro tyto úkoly zvláštní orgán. Ten bude dohlížet také na produkty umělé inteligence typu ChatGPT; uživatelé takových nástrojů budou povinně hlásit, které produkty (texty, umělecká díla atd.) byly vytvořeny umělou inteligencí.
Debata v europarlamentu ukázala nesmírnou složitost celého tématu umělé inteligence, stejně jako míru fascinace a obav, které vyvolává. Poslanci se předháněli v superlativech, pokud jde o politický význam první regulace tohoto typu na světě, ale také v prezentaci své neznalosti a nezkušenosti s původem, vývojem, významem a použitím AI. Debata se proto točila kolem srozumitelnějších aspektů, jako je využití AI při stanovení diagnóz v medicíně nebo její zneužití autoritářskými režimy pro masové sledování občanů.