Maďarsko v noci na dnešek souhlasilo s tím, aby Evropská unie poskytla Ukrajině výhodný úvěr ve výši 18 miliard eur, a také aby konečně schválila minimální daňové zatížení velkých nadnárodních společností. Výměnou mu zbývajících 26 členských zemí slíbilo, že mu nezmrazí 7,5 miliardy z evropských fondů, jak navrhovala Evropská komise, ale „jen“ 6,35 miliardy.
Je to poprvé, co EU takto trestá vládu členského státu podle nového „podmiňovacího“ mechanismu – tedy za to, že neposkytuje dostatečné záruky řádného nakládání s evropskými penězi, protože nedodržuje zásady právního státu.
Dohodu celkem nečekaně vyjednali velvyslanci členských zemí, kterým předsedala Češka Edita Hrdá. Ta serveru Politico po telefonu řekla, že výsledek umožnilo intenzivní předběžné pondělní diplomatické vyjednávání se zástupci řady vlád. Konečné rozuzlení umožnila maďarská strana. „Nebyla bych se o něco takového pokusila, kdybych si nebyla jista, že je dobrá šance na úspěch,“ řekla Hrdá s tím, že velvyslanci jsou „unavení, ale povedlo se to“. Popřela, že by součástí dohody byla nějaká jiná úleva pro Maďarsko.
Evropská komise požadovala zmrazení 7,5 miliardy eur pro Maďarsko z takzvaných strukturálních fondů na léta 2021–27. Ministři financí členských zemí unijní exekutivu minulý týden požádali, aby návrh přehodnotila a vzala v úvahu i poslední maďarské kroky k nápravě. Budapešť totiž předložila komisi plán 17 reformních opatření, která mají zajistit řádné hospodaření s evropskými penězi. Komise o víkendu odpověděla, že Maďarsko sice nějaký pokrok udělalo, nestačí to ale na to, aby svůj návrh přehodnotila. Při jednání mezi velvyslanci pak překvapivě stačilo trest snížit o miliardu, aby Maďarsko přestalo blokovat klíčová rozhodnutí, jako je poskytnutí úvěru Ukrajině.