Evropská unie vytvořila podmínky pro zavedení dalších sankcí proti Bělorusku a také proti všem aktérům, kteří se podílejí na převozu migrantů z Blízkého východu do Běloruska a jejich nahánění na vnější hranici EU. Pondělní rozhodnutí ministrů zahraničních věcí sedmadvacítky umožňuje rychle sestavit seznam společností – aerolinií, cestovních kanceláří, ubytovacích zařízení – které se podílejí na tomto „hybridním útoku“ proti unii. Seznam fyzických i právnických osob, vesměs aktérů běloruského režimu, kteří nebudou smět cestovat do EU a jimž budou zmrazeny vklady v evropských bankách, se rozroste o tři desítky.
Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko, zřejmě pod dojmem další vlny sankcí, začal v pondělí ustupovat. Připustil, že migranti v Bělorusku jsou, a ujišťoval, že se postará o jejich návrat domů. Zároveň ale řekl, že se těmto lidem „nechce vracet“, což vyvolává pochybnost o upřímně míněném závazku.
Reagovat začaly také země Blízkého východu a tamní letecké společnosti, na které se v posledních dnech soustředila aktivita Evropské komise – Irák potvrdil zákaz letů ze svých letišť do Minsku a slíbil tam poslat letadla pro několik set svých občanů. Turecko obdobně zakázalo prodávat jednosměrné letenky do Minsku občanům řady arabských zemí a také Afghánistánu. Stopku letům tamtéž vyhlásily aerolinky ze Spojených arabských emirátů. Stále však existuje řada leteckých společností, zejména ruských, které spojení nadále provozují. V tuto chvíli není jasné, které se jmenovitě ocitnou se černé listině.
Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell před jednáním řekl, že zastavení letů s migranty do Minsku „je skoro hotové“ a že příliv těchto lidí se začíná dostávat „pod kontrolu“. Podle německého ministra zahraničí Heika Maase je třeba na všechny aerolinky, které se převážení migrantů věnují, uvalit těžké hospodářské sankce. Situace je podle něj tak dramatická, že nelze vyloučit ani takové tresty, jako zákaz přeletů unijních zemí nebo odnětí přistávacích povolení na letištích v EU. „Půjdeme touto přísnou cestou, protože není jiná možnost,“ podotkl. Pokud nová salva sankcí proti Lukašenkovi nebude stačit, je EU podle Borrella připravena okamžitě začít jednat o šesté vlně.