Načasování bylo dobré. Evropský parlament odhlasoval ve středu rezoluci, ve které označil Rusko za „stát podporující terorismus“ a za „stát, který používá teroristické prostředky“. Týž den dopadl na ukrajinská města rekordní počet ruských raket. Bylo jich tolik, že způsobily zastavení dodávek elektřiny v celé Kyjevské oblasti, v Oděse nebo ve Lvově. Pokračující ruské bombardování infrastruktury, zejména elektrických, teplárenských a vodovodních rozvodů, hrozí na prahu zimy skutečnou humanitární katastrofou.
„Riziko naprostého blackoutu je velmi vysoké,“ uvedl Andrij Jermak, šéf kanceláře prezidenta Vladimira Zelenského. Na sítích se objevily záběry, jak se záchranáři pachtí s raněnými na schodištích nemocnic, kde nejezdí výtahy a operuje se při svítilnách. Čeká nás „nejhorší zima od druhé světové války“, předpověděl starosta Kyjeva Vitalij Kličko.
Jak přiléhavěji popsat masovou destrukci civilní infrastruktury než jako terorismus? Europoslanci se nerozpakovali – 494 jich bylo pro, 58 proti (včetně českých zástupců za KSČM a SPD); 44 se zdrželo. Iniciativa si ovšem vysloužila okamžitě přídomek „symbolický krok“, ba „plané gesto“.
Platná evropská legislativa umožňuje označit teroristickým štítkem pouze jednotlivce, organizace, osoby fyzické i právnické, nikoli však státy. Neexistuje ani žádná mezinárodně uznaná definice pojmu „terorismus“.
Europarlament proto vyzval vlády členských zemí, aby urychleně vypracovaly právní rámec, který by umožnil obvinit státy jako sponzory terorismu či uživatele teroristických prostředků. Jakmile by taková úprava existovala, vztahy se státem, který by se takto provinil, by se automaticky zredukovaly na minimum a začaly by proti němu platit předepsané sankce.