Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uznala, že se západoevropští státníci mýlili, když obchodovali s Putinovým Ruskem a nedbali varování, kterých byl přitom dostatek. „Jednou z lekcí této války je to, že jsme měli naslouchat těm, kdo Putina znají – Anně Politkovské a ruským novinářům, kteří odhalovali zločiny a zaplatili za to nejvyšší cenu.“ A také „přátelům na Ukrajině, v Moldavsku, v Gruzii a opozici v Bělorusku“, stejně jako „hlasům uvnitř naší unie v Polsku, v Pobaltí a napříč střední a východní Evropou“. Těm všem se mělo naslouchat, protože „nám říkali celá léta, že se Putin nezastaví, a chovali se podle toho“.
Třetímu projevu stávající šéfky komise o stavu unie předcházelo značné očekávání, protože to byl první zásadní programový ukazatel od začátku ruské agrese proti Ukrajině, která převrátila vzhůru nohama mnoho zavedených pořádků v Evropě a vyvolala značné napětí, včetně momentální energetické krize. Šéfka komise to popsala takto: „Je to útok na naši energetiku. Je to útok na naše hospodářství. Je to útok na naše hodnoty. Jde o střet autokracie a demokracie. Jsem přesvědčena, že pokud prokážeme nezbytnou odvahu a nezbytnou solidaritu, Putin prohraje a Evropa bude mít navrch,“ řekla tleskajícímu plénu EP.
Za přítomnosti manželky ukrajinského prezidenta Oleny Zelenské, a v kalhotovém kostýmu v ukrajinských barvách, mluvila představitelka EU o Ukrajině empaticky a upřímně, jako by chtěla zdůraznit, že žádné váhání už nepřichází v úvahu. „Odvaha má dnes jméno, a to jméno je Ukrajina. Odvaha má tvář, a je to tvář ukrajinských mužů a žen vzdorujících ruské agresi.“
Neslíbila ovšem žádné nové zbraně, ani jejich financování, jež konec konců komise neorganizuje, ale zavázala se například uvolnit 100 milionů eur na obnovení 70 zničených ukrajinských škol. Připomněla, že se unie už rozhodla poskytnout 19 miliard eur hospodářské pomoci Kyjevu, aniž ovšem dodala, že se z této částky zatím podařilo uvolnit pouze jednu miliardu.
Místo podpory momentální ofenzivě ukrajinské armády se von der Leyenová soustředila na budoucí obnovu Ukrajiny a její sbližování s EU. „Komise bude s Ukrajinou spolupracovat, aby zajistila její hladký přístup k jednotnému trhu a naopak,“ podotkla a jako příklad takového sbližování uvedla už provedené odstranění cel ve vzájemném obchodu a propojení elektrických sítí, ale také plánované rozšíření jednotného tarifu pro roaming na ukrajinské území. Oznámila, že ještě dnes odjede do Kyjeva jednat o těchto věcech s prezidentem Zelenským.