Evropský parlament ostře odsoudil v podstatě úplný zákaz umělého přerušení těhotenství přijatý v Polsku na základě rok starého rozhodnutí tamního ústavního soudu. Poslanci se v nezávazné rezoluci schválené 373 hlasy proti 124 při 55 absencích pozastavili nad tím, že polským ženám je upíráno právo, které je ve zbytku Evropské unie dávno samozřejmé, a vyzvali polskou vládu, aby rychle zajistila všem ženám přístup k možnosti bezpečného, legálního a bezplatného přerušení těhotenství.
Parlament usoudil, že rozhodnutí ústavního soudu, o které se zákaz opírá, je další ukázkou politického ovládnutí polské justice, která přestala být nezávislá, což svědčí o „systémovém zhroucení vlády práva v Polsku“. Rezoluce se tak stala dalším významným příspěvkem do konfrontace mezi institucemi Evropské unie a většinou jejích členských zemí na jedné a stávající polskou vládou na druhé straně. V sázce je soudržnost EU a její odhodlání bránit společné hodnoty; pro Polsko pak především peníze z evropských fondů, včetně čerstvě zavedeného fondu obnovy pro nápravu ekonomik postižených covidovou pandemií.
Rezoluce EP připomíná nedávnou smrt třicetileté polské ženy, které lékaři odmítli provést záchrannou operaci, dokud byl plod v jejím těle naživu. Není možné, píše se v ní, aby legislativa členské země EU byla nebezpečná pro zdraví žen, aby je nutila hledat možnosti potratů v zahraničí, aby podněcovala nechtěná těhotenství, včetně případů fatálního poškození plodu. Členské země jsou vyzývány, aby Polkám umožnily ve svých zdravotnických zařízeních bezpečné a pokud možno i bezplatné potraty. Rezoluce dále odsuzuje případy násilí proti polským bojovnicím za práva žen a vyzývá polské úřady, aby respektovaly jejich právo se vyjadřovat bez obav z postihu a aby trestaly ty příslušníky pořádkových sil, kteří se vůči nim dopouštějí násilností.