Pandemie Erasmus zbrzdila, ale neochromila. Studenty čekají vyšší stipendia a další novinky

Studentstvo a vůbec mládež v evropských zemích o Erasmus nepřijdou. Oblíbený program nejen pokračuje, ale bude se dál rozvíjet a košatět. Na období 2021–27 je k dispozici suma 26,2 miliardy eur, o 11 miliard víc než v uplynulém sedmiletém rozpočtovém období. Evropská komise odhaduje, že se v příštích šesti letech programu zúčastní tak či onak na deset milionů lidí, převážně studentů vysokých, ale i středních a odborných škol a také jejich učitelů. Do programu je zapojeno 33 evropských zemí a má významné přesahy do zbytku světa, včetně Velké Británie, která předloni opustila Evropskou unii.

Optimismus je namístě navzdory čerstvé zkušenosti s pandemií koronaviru. Všeobecně se očekávalo, že se studentské výměny a další akce zastaví, nebo se omezí na minimum. Jenže mladým lidem se nechtělo čekat. Vydávali se na cestu navzdory nákaze a sanitárním omezením. V hostitelských univerzitách se pak zapojovali do online výuky a skládali zkoušky jako ostatní. V českých i cizích poměrech se zahraničních kamarádů často ujímali dobrovolníci z řad domácích studentů zapojení do sítě Erasmus Student Network, vymýšleli pro ně program a snažili se aspoň částečně nahradit normální nevázanou zábavu, kterou „erasmácké“ pobyty prosluly, chvalně i méně chvalně.

Podle Lucie Durcové, vedoucí komunikace Domu zahraniční spolupráce, jehož součástí je i česká národní agentura pro Erasmus, byla i covidová doba přínosná. „Všechny české školy se snažily dělat maximum, aby udržely zahraniční studenty. Tam, kde to šlo, dovolovaly přístup do knihoven a laboratoří. Z dotazníků jsme překvapivě zjistili, že online výuka měla celkem pozitivní ohlasy,“ říká. Největší napětí zavládlo na jaře roku 2020, kdy část škol ve shodě s ministerstvy školství a zahraničí vyzývala české studenty k návratu. „Předčasně se vrátila asi polovina. Ale naprostá většina úspěšně dokončila semestr online.“

Zatímco v roce 2019 vyjelo na studijní pobyt na zahraniční univerzitu 7245 českých vysokoškoláků, o rok později, kdy naplno udeřila epidemie, přece jen 4747. A české univerzity otevřely v roce 2020 náruč 6909 zahraničním studentům, což je sice o 4000 méně než o rok dřív, ale pořád velmi slušné číslo vzhledem k okolnostem. Vzpomínám na skupinku španělských a italských mládenců a dívek doprovázených českými kamarády z ČVUT, jak se loni před Vánocemi zahřívali na hoře Říp místní medovinou – a covidem poznamenaný, zmrzačený Erasmus si přece jen pochvalovali.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jakou pověst si Erasmus vybudoval za 30 let své existence?
  • Co mu vyčítají kritici?
  • A jaké novinky čekají studenty?
sinfin.digital