Maďarsko a Polsko jsou podle Bruselu stále na štíru s vládou práva. Česko by mělo zrychlit vyšetřování korupce a lépe pečovat o novináře

Polsko a zejména Maďarsko mají nadále závažné problémy s dodržováním zásad vlády práva, uvedla dnes Evropská komise ve třetí výroční zprávě na toto téma. Zatímco v Polsku se problémy točí kolem nedostatečně nezávislé justice, v případě Maďarska má komise výhrady k daleko širšímu okruhu dalších problémů, od korupčního jednání úřadů přes umlčování nezávislých médií až po oklešťování činnosti nevládních organizací a občanské společnosti.

„V Maďarsku jde už o konflikt mezi demokracií a právním státem. Oni si myslí, že když mají většinu v parlamentu, tak si mohou dělat, co chtějí (…) Problémy tam mají v mnoha oblastech,“ řekl komisař Didier Reynders, který začátkem týdne jednal v Praze speciálně s maďarskou ministryní spravedlnosti Judit Vargovou, známou svými radikálními postoji. Na tiskové konferenci dnes on i místopředsedkyně komise Věra Jourová v podstatě Maďarsko odbývali, jako by to byl ztracený případ, a věnovali se spíše otázkám týkajícím se Polska.

Vysvětlovali, že komise pořád ještě zkoumá poslední verzi polského zákona o soudcích, protože si není jista, že justiční „disciplinární komoru“ ruší nejen formálně, ale i fakticky. Podle výsledku zkoumání rozhodne, zda polská vláda získá právo čerpat z evropského „fondu obnovy“ či nikoli. I kdyby dala zelenou, nijak to neovlivní další procedury vedené proti této zemi, které se také týkají justice – například pokuta, kterou Polsku uložil Evropský soudní dvůr za nesplnění jeho rozhodnutí ohledně zrušení zmíněné komory, už dosáhla 300 milionů eur a Varšava ji nadále odmítá uhradit. Evropská komise podle Reynderse už polovinu této sumy odečetla z dotací z rozpočtu EU určených Polsku.

Polsku se dále například doporučuje, aby oddělilo funkci ministra spravedlnosti a generálního prokurátora, aby stanovilo jasná pravidla pro lobbing či zlepšilo veřejnou kontrolu příjmů politických činitelů. Maďarsko komise nabádá, aby posílilo orgán dohlížející na nezávislost soudů, aby se vrátilo k odložené protikorupční strategii, aby nastolilo rovné podmínky pro fungování médií a posílilo pravomoci úřadu, který na ně dohlíží. Veřejnoprávním médiím má být umožněno se vrátit k nezávislé práci.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké doporučení dostalo od Evropské komise Česko?
  • A proč komise věnovala zvláštní pozornost veřejnoprávním médiím?
sinfin.digital