EU chystá kvůli masakru v Buči nové sankce proti Rusku. Tabu už nejsou ani ropa a plyn

Evropská unie hodlá v nejbližších dnech schválit novou sérii sankcí proti Rusku a reagovat tak na otřesné svědectví z Buči a dalších měst v okolí Kyjeva, kde ukrajinská armáda po stažení ruských jednotek objevila stovky zabitých a umučených civilistů. Zatím se přesně neví, čeho se tresty budou týkat, ale z prohlášení řady vysokých politiků je zřejmé, že už nejsou tabu ani „energetické“ sankce, tedy zastavení či omezení nákupu ruské ropy, ruského uhlí a, ano, také ruského plynu.

„Po tom, co se stalo v Buči, musíme přijmout novou sérii sankcí a velmi jasná opatření,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Za vraždění podle něj téměř jistě nese odpovědnost ruská armáda. Francie se bude okamžitě radit s dalšími zeměmi a zejména s Německem, přičemž sankce by se měly týkat jak jednotlivců, tak „opatření vůči uhlí a ropě“. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že o sankcích se začíná jednat ode dneška, nešel však do podrobností. A zatímco ministr hospodářství v jeho vládě Robert Habeck vyloučil sankce týkající se energetických surovin, jeho kolegyně, ministryně obrany Christine Lambrechtová naopak podotkla, že při jednání o sankcích se má probrat všechno, včetně dovozu ruského plynu.

„Další sankce a také podpora jsou na cestě,“ tvítoval v neděli předseda Evropské rady Charles Michel. Pozastavil se nad „děsivými obrazy“ z Buči, zatímco předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se svěřovala s dojmem „nevyslovitelné hrůzy“. Všichni včetně vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Josepa Borrella vyhlásili, že tyto zločiny nesmějí zůstat nepotrestány. EU podle nich podpoří nezávislé vyšetřování a bude se zasazovat o to, aby pachatelé nezůstali nepotrestáni – nejen prezident Vladimir Putin, který invazi nařídil, ale velitelé, kteří na místě tato zvěrstva umožnili či tolerovali. Podobně mluvila řada dalších politiků, včetně italského premiéra Maria Draghiho a papeže Františka. Ten potvrdil, že uvažuje o cestě na Ukrajinu.

K vytvoření mezinárodní vyšetřovací komise, která by se zabývala masakrem v Buči a dalších ukrajinských městech, vyzval polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož se Rusko dopouští „genocidy“, jejíž strůjci musí stanout před soudem. Zapotřebí je také další balík sankcí, pořádných, protože ty dosavadní nefungují. Na rozdíl od jiných státníků se Morawiecki nespokojil s výzvami, pustil se také do obviňování; na mušku si vzal Macrona, možná i proto, že za týden se koná první kolo francouzských prezidentských voleb: „Pane prezidente Macrone, kolikrát jste jednal s Putinem, a co jste vyjednal? Se zločinci se nejedná, se zločinci je třeba bojovat,“ prohlásil. „S Hitlerem také nikdo nejednal. A vy byste jednal s Hitlerem, se Stalinem, s Pol Potem?“

Město Buča poté, co se z něj stáhly ruské jednotky.
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké kritice čelí Německo a Francie?
  • A jak je to s účinností dosavadních sankcí vůči Rusku?
sinfin.digital