Lídři členských zemí Evropské unie se dnes dohodli, že do konce roku darují převážně chudým zemím světa nejméně 100 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Usnesení neobsahuje žádný klíč, podle kterého se na tomto úsilí budou podílet jednotlivé státy; jeho jednomyslné schválení je nicméně signálem, že Evropa má a bude mít dostatek vakcín pro vlastní obyvatelstvo a může se proto začít intenzivněji starat o ukončení pandemie ve zbytku světa. Šéfové států a vlád uvítali také shodu institucí EU na podobě digitálního covid pasu, který má letos v létě významně usnadnit cestování a vést k oživení cestovního ruchu v rámci EU.
Evropská komise upřesnila, že vakcíny vyrobené v EU budou rozdělovány „především“ prostřednictvím mechanismu COVAX, který spravuje Světová zdravotnická organizace, zejména ve prospěch chudších zemí. EU se tak na nejvyšší úrovni mohla opět pochlubit tím, že je „největším světovým exportérem“ vakcín proti koronaviru. Toto konstatování je třeba vnímat v kontextu amerického závazku z minulého týdne dodat na stejné účely 80 milionů vakcín. EU často reagovala na kritiku rozvojových zemí poukazem na to, že do COVAXu přispívá od samého počátku, zatímco Spojené státy dlouho vývoz vakcín ze svého území zakazovaly. I tak ovšem mají chudší země pravdu v tom, že ty bohaté jsou ochotny se o vakcíny dělit teprve tehdy, když už mají doma „proočkováno“.
ČR souhlasí s tímto postupem; sama očekává, že pokud budou dodávky vakcín pokračovat dosavadním tempem, mohly by se od léta tvořit nadbytečné zásoby, které bude možné poskytovat nízkopříjmovým zemím přes COVAX. Česko při tom dává přednost zajišťování dodávek zemím západního Balkánu a tzv.východního partnerství, tedy Ukrajině, Moldavsku, Gruzii či Arménii.