EU uvalí nové sankce na Bělorusko za to, že stupňuje hybridní útok proti ní v podobě nahánění ilegálních migrantů vesměs z Blízkého východu na polskou (a také litevskou a lotyšskou) hranici s cílem EU destabilizovat. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala členské státy, aby „konečně schválily rozšířený sankční režim“ vůči organizacím, které se na útoku tak či onak podílejí. Návrhem se budou tento týden zabývat velvyslanci „sedmadvacítky“ a v pondělí bude předložen na pravidelné schůzi ministrům zahraničních věcí. EU se tak jasně postaví na polskou (a litevskou i lotyšskou) stranu, ačkoli má zároveň výhrady k postupu polských úřadů.
Terčem nových sankcí proti režimu prezidenta Lukašenka by se měla stát mimo jiné běloruská státní letecká společnost Belavia, která dopravuje migranty z Turecka, Spojených arabských emirátů, z Iráku či ze Sýrie do Minsku, odkud jsou pak převáženi k polské hranici. Podle vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Josepa Borrella jim běloruské úřady opatřují víza i letenky a k hranicím je doprovázejí vládní ozbrojenci. Sankce se mají vztahovat také na leasingové společnosti, které Belavii zapůjčují letouny; všechny takové stávající kontrakty by měly skončit a bude zákaz uzavírat nové. Tento průlom umožnila změna postoje Irska, na jehož území působí většina těchto leasingových firem a které se zdráhalo souhlasit s odvoláním platných smluv.
Po intenzivním pondělním vyjednávání s lídry Polska, Litvy a Lotyšska von der Leyenová oznámila, že Borrell a komisař Margaritis Schinas se vydají do zemí, odkud většina migrantů přichází, aby přesvědčili tamní vlády, že je třeba bránit tomuto obchodování s lidmi a znemožňovat letecké spojení s Minskem. „Naléhavou prioritou je zastavit přísun lidí na minské letiště,“ prohlásila komisařka Ylva Johanssonová.