Evropská komise ve středu uvedla, že v Polsku a v Maďarsku došlo k jistým pozitivním posunům, pokud jde o dodržování zásad právního státu. Obě země tak částečně vyhověly doporučením exekutivy EU v té které oblasti; v dalších naopak ke zlepšení nedošlo, nebo se situace dokonce ještě zhoršila, konstatuje výroční zpráva komise o stavu vlády práva v EU. Exekutiva EU tak nemůže členským státům doporučit, aby uvolnily zadržované evropské peníze – pro Maďarsko 5,8 miliardy eur z postcovidového „fondu obnovy“ EU a 6,3 miliardy z kohezních fondů, pro Polsko celých 35 miliard z „fondu obnovy“.
Jak v Maďarsku, tak v Polsku byly zavedeny reformy, které zlepšují situaci v justici, konstatuje komise. Naopak se zhoršuje jak korupce, tak nedostatečná nezávislost médií. Maďarská vláda nadále obchází parlament a využívá od roku 2020 stav nouze k vydávání rozhodnutí, která podrývají právní jistotu a poškozují stabilitu podnikání na jednotném trhu EU.
Vysoká koncentrace médií v rukách několika majitelů představuje „vysoké nebezpečí“ v celé EU, přičemž nejhorší je situace v Bulharsku, Polsku, Rumunsku a v Maďarsku. Ilegální odposlechy novinářů se vyskytly v Maďarsku, v Polsku a v Řecku. Korupce posiluje v Maďarsku i v Polsku; v té či oné míře se vyskytuje všude. Zarážející ovšem je, že jen 45 procent obyvatel unie ví, kde by měli případ korupce nahlásit, kdyby se s ním setkali.
„Po dlouhém jednání s Polskem jsme dospěli k návrhu zákona o justici, který schválil parlament, ale od té doby je zablokován. Dokud to tak bude, nedojde k žádné platbě z ‚fondu obnovy‘. Takže je to na nich, my čekáme. V Maďarsku byl naopak schválen text podle našich představ; čekáme nyní, zda a jak bude uveden do života. Souběžně je zde ovšem řada dalších požadavků, zejména pokud jde o boj proti korupci, které nejsou uspokojeny. Takže v obou případech nevyplatíme zatím ani euro,“ komentoval belgický komisař Didier Reynders.
Ve čtvrtém vydání výroční zprávy o stavu vlády práva v Evropské unii komise konstatuje celkové mírné zlepšení ve všech 27 členských státech. Raduje se zejména, že vlády pozitivně reagovaly na loňská doporučení komise; 65 procent z nich bylo částečně nebo zcela splněno. Ve všech zemích se vyskytují nejrůznější nedostatky, vyplývá z textu, žádné však nejsou natolik závažné, aby komise navrhovala další finanční postihy.
„Jsme svědky stabilizace v celé EU. Členské státy vesměs rozběhly doporučené reformy. Nikde nevidíme výrazný regres, v několika zemích však přetrvávají systémová rizika,“ uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová. Zpráva podle ní jasně konstatuje, že Evropská unie „je stabilní demokracie, kde nedochází k žádnému radikálnímu zhoršení“. Doufá, že dialog, který komise vede s vládami členských zemí ohledně výročních zpráv, „se stává základem stabilního upevňování našich demokracií“.