Vysocí představitelé Evropské komise do Prahy nejezdí často; v posledních dnech ale navštívili Českou republiku hned ti dva nejvyšší, předsedkyně Ursula von der Leyenová a výkonný místopředseda Frans Timmermans. Přijeli jako „poslové dobrých zpráv“ – šéfka komise s čerstvě schváleným českým Národním plánem obnovy, který České republice umožní čerpat navíc 180 miliard korun na rozjezd ekonomiky po pandemickém útlumu, a její „dvojka“ s ujištěním, že realizace klimatického balíčku „Fit for 55“ bude sice bolestná, ale snesitelná díky sociálnímu polštáři naplněnému 72 miliardami eur, z nichž by mohla Česku připadnout až desetina.
Národní plán obnovy se rodil těžce a Praha ho odevzdala s měsíčním zpožděním. O to optimističtější novinou je, že ho komise schválila už nyní; definitivnímu posvěcení ministry financí EU, pravděpodobně začátkem září, by nemělo nic bránit. Konečná verze obsahuje ovšem podmínku, že peníze budou k dispozici za předpokladu, že Česko do druhé poloviny příštího roku vyřeší problém v podobě střetu zájmů svého premiéra. To dává Babišově vládě možnost v klidu připravit čerpání zálohy ve výši 13 procent celkové sumy a rozpracovat první projekty. Pokud by stávající premiér byl ve funkci i po letošních parlamentních volbách, bylo by nutné střet zájmů odstranit, a to tak, jak to komise požaduje. S Babišem jako majitelem Agrofertu v čele vlády by Česko mělo asi problém; na peníze by nedosáhlo a muselo by zřejmě vracet i zálohy.
Na tiskové konferenci se to dnes nerozebíralo, ačkoli otázka zazněla. Babiš jen prohlásil, že evropské peníze se u nás rozdělují transparentně; nemá pocit, že by od jeho vstupu do vlády mělo Česko nějaký systémový problém, a to i s ohledem na střet zájmů. Von der Leyenová obecně poznamenala, že Evropská komise bude kontrolovat, že jsou finance rozdělovány rozumně. „Máme nástroje na ochranu rozpočtu, protože jde o prostředky daňových poplatníků v Evropské unii,“ uvedla.
Green light to Czechia’s recovery plan.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 19, 2021
It will make Czechia’s economy greener, more digital, while strengthening the national healthcare system to prepare it for future challenges.
It is the recovery Europe and Czechia need, now and for the future.
A o to opravdu jde. Země, které do rozpočtu EU více přispívají, než z něj dostávají, budou bedlivě sledovat, zda komise důsledně plní tuto svou kontrolní funkci. Nejenže daňoví poplatníci z bohatších států platí za naše projekty v rámci běžného rozpočtu EU, ale budou to především opět oni, kdo budou muset uhradit půjčky, z nichž je evropský fond obnovy financován. Na ochranu před podvody a zpronevěrami je kladen stále větší důraz – od letošního roku má EU zvláštní nařízení, které umožňuje dotace zastavit, pokud vznikne takové podezření. Část poslanců Evropského parlamentu žádá, aby se vztahovalo i na neřešení případu střetu zájmů českého premiéra. Další novinkou je zřízení úřadu evropské prokurátorky, kterou se stala Rumunka Laura Kövesiová; v popisu práce má výlučně ochranu finančních zájmů EU a nehodlá zahálet.