Cenový strop jako poslední záchrana. Komise nastínila cestu, jak zkrotit příliš drahý plyn

Šalamounský kompromis dnes předložila členským zemím Evropská komise – souhlasila s těmi, kdo chtějí zastropovat ceny plynu, a navrhla dočasný „dynamický cenový limit“. A souhlasila také s těmi, kdo ho nechtějí, a to tím, že zavedení stropu podmínila mimořádnými okolnostmi a opentlila doprovodnými podmínkami. Pro stanovení stropu pro ceny plynu v EU je většina členských států, nikoli však všechny. Nelíbí se například Německu nebo Nizozemsku. Komise jako exekutiva EU je očividně nadále zdrženlivá.

Limit na ceny plynu bude zaveden tehdy, navrhla komise, pokud ceny dosáhnou extrémních hodnot a pokud selžou další nástroje na jejich zmírnění. Komise bude také před jeho spuštěním zkoumat, zda nenaruší sdílení plynu mezi zeměmi EU, zda nepovede k nárůstu poptávky a zda odvozené trhy budou také fungovat normálně. Pokud k fixaci dojde, pak pouze na omezenou dobu tří měsíců. A nejpozději v březnu příštího roku navrhne komise nový „cenový ukazatel“, podle něhož se budou řídit ceny zkapalněného plynu v EU.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci řekla, že zásady tohoto nového postupu, který nazvala „pružné a dynamické stropování cen“, budou nyní předloženy členským státům. Pokud s nimi budou vlády souhlasit, přijde komise s návrhem konkrétní legislativy. 

Zmínila se také o tom, že by bylo dobré omezit vliv ceny plynu na cenu elektřiny, což je téma, o kterém se debatuje dobře půl roku. Připomněla, že Španělsko a Portugalsko toto oddělení úspěšně provedly a že by „stálo za to“ to zkusit také na úrovni EU; jenže bude třeba se na to ještě podrobněji podívat. Řešení jádra problému se tak opět odsouvá na neurčito.

Návrh komise je tedy zklamáním pro ty, kdo čekali jasné zastropování cen plynu, aspoň toho, který se používá k výrobě elektřiny. Navržené nové „mechanismy“ a „dynamická cenová pásma“ jsou velmi složitá, což je zřejmě nevyhnutelné při komplikovaném fungování energetického trhu v EU. Bude zajímavé sledovat, jak zareagují členské státy – první příležitostí k debatě bude schůze Evropské rady tento pátek. Formálně a do hloubky se budou návrhem zabývat ministři energetiky 25. října. Předsedající Česko bude do té doby muset zjistit, jak se k návrhům kdo staví, a připravit kompromisní alternativy.

Navzdory skromnosti návrhu reagovaly trhy na zprávu o záměru komise rychlým poklesem ceny plynu na evropské burze v Nizozemsku, kde se dnes obchodoval za 123 eur za kilowatthodinu, což je nejnižší úroveň od června. Cenu tlačí dolů také zprávy o stále lepším stavu zásob plynu na letošní zimu a také předpověď mírného podzimu. Experti upozorňují, že trh je velmi těkavý – stačí, aby udeřily mrazy, zásoby se začaly tenčit a ceny poletí nahoru. V takovém případě by mohlo teoreticky dojít ke spuštění mechanismu, který dnes exekutiva EU navrhla.

sinfin.digital