Francouzský prezident Emmanuel Macron v europarlamentu naznačil, jak budou vypadat příští měsíce, kdy Paříž bude předsedat Radě EU. Jeho řeč se točila kolem několika hlavních témat: obrany demokratických hodnot, digitalizace nebo aktuálních bezpečnostních otázek. Mimo jiné navrhl přidat ochranu klimatu a právo na potrat na listinu základních práv EU. A nepotěšil vlády v Budapešti a Varšavě, které jsou s Bruselem ve sporu.
Evropská unie podle Macrona nesmí v nejmenším ustoupit od své demokratické podstaty. Podle francouzského prezidenta ji právě to odlišuje od zbytku světa. Vláda práva musí zůstat základem. Sklouzávání některých států k autoritářským režimům dle Macrona musí EU umět řešit „dialogem bez slabosti“.
Macron konkrétně slíbil, že jakmile se Evropský soudní dvůr vysloví k žalobě Polska a Maďarska proti usnesení, jež podmiňuje čerpání dotací dodržování zásad právního státu, bude Francie jako předsednická země EU rozhodně jednat. Na únor a na březen jsou naplánovaná také další kola jednání o žalobě na obě země podle článku sedm Smlouvy o EU.
Dialogem chce francouzský prezident také zmírnit zesílené napětí mezi Západem a Ruskem způsobené koncentrací ruské armády u ukrajinských hranic. Připomněl, že dnešní mezinárodní řád se rodil před 30 lety za účasti Ruska a jeho součástí bylo i respektování národní svrchovanosti a nedotknutelnosti hranic v Evropě. EU se proto musí angažovat pro jeho zachování a aktualizaci: „V příštích několika týdnech dokončíme evropský návrh nového řádu stability a bezpečnosti – napřed mezi Evropany, pak ho budeme sdílet s našimi spojenci v NATO a poté ho předložíme k projednání a Ruskem,“ uvedl.