Zhroucený region o velikosti Francie a nová migrační vlna. Válka v Súdánu nese pro Evropu dvě rizika, říká orientalista Pelikán

Africký Súdán sužuje už několik měsíců rozsáhlý konflikt mezi armádou a povstalci. Přináší chaos, mrtvé a uprchlickou vlnu do sousedních zemí. Orientalista a honorární konzul Súdánu v České republice Petr Pelikán ve druhé části rozhovoru pro INFO.CZ popisuje místní poměry, povahu Súdánců a jejich představy o světě, ale také roli zahraničních velmocí. Proč nás má daleká válka zajímat a jak souvisí s Evropou?

1. část rozhovoru s Petrem Pelikánem: „Nevím, co by se ještě mělo stát, abychom mluvili o válce“

Je chybou, že se Evropa o konflikt v Súdánu nezajímá? Naši angažovanost v Afghánistánu jste poměrně tvrdě kritizoval... Nebo snad minulé konflikty ukázaly, že je Súdán příliš daleko na to, aby měl zásadní dopad na Evropu?

Kritizoval jsem nákladnou okupaci Afghánistánu, která nepřinesla žádné pozitivní výsledky. To ovšem neznamená, že by se Evropa neměla zajímat, co se děje v Súdánu, a neměla se vůbec angažovat.

Podle mne ze situace v Súdánu vycházejí pro Evropu dvě hlavní nebezpečí. Prvním je zvýšený počet migrantů, k tomu dochází už teď. Súdánci, kteří uprchli před boji z Chartúmu, hlavně mladší a střední generace ze středních a vyšších vrstev, se aktivně zajímají o možnost migrace do Evropy. Jejich rodiny často ztratily majetky a nikdo neví, kdy boje přestanou ani jaké budou nové poměry. Říkají, že v Súdánu pro ně není budoucnost. Jen u mne sondovaly tři rodiny možnosti azylu u nás nebo jinde v Evropě.

Na sociálních sítích jsou zprávy od Súdánců pohybujících se po Egyptě, Tunisku a Alžírsku, shánějících tam převaděče do Evropy. Navíc se šíří falešné informace o humanitárních programech na přesídlení súdánských uprchlíků do EU, Kanady a USA. Súdánci se naivně domnívají, že celý svět sleduje, jaká tragédie u nich probíhá. Mnoho z nich je proto přesvědčeno, že budou všude snadno přijati, a dávají se do pohybu.

sinfin.digital