Virus může mutovat do smrtnějších podob. Neočkovaní lidé jsou rizikem, stát by je v tom neměl podporovat, říká filozof Novotný

Německá vládní koalice hledá právní způsob, jak zamezit diskriminaci lidí, kteří se nechtějí nebo nemohou nechat očkovat proti koronaviru. Neočkovaní by totiž mohli mít do budoucna problém dostat se třeba do letadla či restaurace. Vládní koalice v Německu to ale považuje za nepřípustné rozdělení společnosti a připravuje zákon, který by zakázal nerovné zacházení s neočkovanými. Daniel Novotný, filozof, zakladatel platformy covid19-philosophy a spoluzakladatel vědecké Iniciativy Sníh, ale s takovým přístupem nesouhlasí. Německo by se podle něj obranou neočkovaných dostalo na velmi tenký led a možná vyvolalo soudní spory o očkování i v jiných případech.

Německá vládní koalice zdůvodňuje chystaný zákaz diskriminace neočkovaných snahou nerozdělovat už tak hodně rozdělenou společnost. Vy s tím nesouhlasíte?

Určitě ne. Zvlášť v zemi, jakou je Německo, mě takový přístup velmi překvapil. Nelze přece srovnávat diskriminaci kvůli barvě pleti či sexuální orientaci s diskriminací odmítačů očkování. To jsou dvě zcela rozdílné věci.

Odmítači očkování mohou namítat, že jde o jejich život a jejich svobodu. Snížení infekčnosti lidí s vakcínou nebylo dosud ještě spolehlivě prokázáno. Tak proč by neočkovaní nemohli létat letadlem, zatímco očkovaní ano?

Pravda je, že zatím máme velmi málo věrohodných důkazů o tom, zda a jak vakcíny proti koronaviru této první generace snižují infekčnost očkovaného. Tedy do jaké míry je očkovaný člověk infekční pro své okolí. Jasné je zatím pouze to, že vakcína chrání samotného očkovaného. To ale nic nemění na tom, že neočkovaní lidé jsou i tak pro společnost výrazným rizikem. Jednak mohou zcela zbytečně zatížit zdravotní systém, jednak by podle některých studií a odborníků mohli přispět i ke kultivaci smrtnějších mutací viru.

Profesorka Šedivá: Očkování je největším objevem medicíny. Lidé nevědí, co to je imunita

sinfin.digital