V Arktidě oficiálně padl teplotní rekord. Extrémní výkyvy počasí jsou pro lidstvo hrozbou, nemají ale jen stinné stránky

Světová meteorologická organizace (WMO) oficiálně uznala, že teplota 38 stupňů, naměřená 20. června 2020 na Sibiři, byla historicky rekordní teplotou pro celou oblast severně od polárního kruhu. WMO o tom informovala v úterý v Ženevě. Potvrzený rekord podle českých polárníků jen dokládá pokračující extremizaci počasí v důsledku změn klimatu. Zatímco v USA dnes zuří katastrofální hurikány a jinde lidé trpí suchem, v některých oblastech oteplující se Arktidy hlásí rybáři rekordní úlovky.

Teplotní rekord na Sibiři hlásila meteorologická pozorovací stanice ve Verchojansku, která je v provozu od roku 1885, během nebývalé vlny veder v roce 2020. Stanice leží 115 kilometrů severně od polárního kruhu. Teploty se tehdy v kraji pohybovaly kolem deseti stupňů nad dlouhodobým průměrem. To vedlo k ničivým lesním požárům a velkému tání mořského ledu. Rok 2020 byl jedním ze tří nejteplejších let – ve srovnání s průměrem let 1850 až 1900. Teplota 38 stupňů Celsia, naměřená v sibiřském Verchojansku, je pro srovnání například o tři stupně vyšší, než jsou průměrné teploty v Thajsku.

„Je to další důkaz změny klimatu, kvůli kterému bychom měli zvonit na poplach,“ uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas. Teploty v Arktidě podle něj vzrostly dvakrát více, než je celosvětový průměr. Rekord byl loni naměřen také na opačném pólu zeměkoule, tedy v Antarktidě, kde meteorologové zaznamenali teplotu 18,3 stupně. Registr těchto záznamů vede WMO. Před oficiálním potvrzením záznamu vždy zkontroluje, jakými přístroji a za jakých podmínek bylo měření provedeno, aby se vyloučila nespolehlivá měření nebo neobvyklé okolnosti.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč dochází k extrémním výkyvům počasí?
  • Jaké teplotní rekordy čekají na oficiální uznání?
  • A proč extremizace počasí lidem a živočichům nepřináší jen negativa?
sinfin.digital