Byl politickou hvězdou světového formátu, dnes rakouského exkancléře Sebastiana Kurze nechtějí v politice ani jeho vlastní krajané. Kurzův strmý pád ukazuje, jak se z oblíbeného a možná až fanaticky obdivovaného politika může stát vyvrhel. I kdyby se Kurz očistil od většiny obvinění, která jsou proti němu vznesena, jeho brzký návrat do vysoké politiky je podle odborníků prakticky nemožný.
O tom, jak rychle Sebastian Kurz ztratil popularitu, svědčí poslední průzkumy veřejného mínění v Rakousku. Podle průzkumu sociologa Petera Hajka pro agenturu APA je dnes pro setrvání Sebastiana Kurze v politice jen 27 % Rakušanů, 65 % si naopak přeje jeho odchod ze všech politických funkcí.
Kurz odstoupil z čela vlády poté, co byl policií obviněn z nekalých praktik při nastartování své závratné politické kariéry. Ještě jako ministr zahraničí měl uzavřít tajnou dohodu s vydavateli některých bulvárních médií, kteří mu slíbili mediální podporu výměnou za desítky milionů EUR ze státního rozpočtu. Kurzův osobní přítel a tehdejší sekretář na ministerstvu financí Thomas Schmid údajně zajistil, aby ministerstvo masivně inzerovalo v médiích, která budou na oplátku o Kurzovi referovat v pozitivním duchu a naopak kritizovat jeho politické konkurenty. Kurz se i s touto pomocí stal nejen předsedou rakouské lidové strany, ale i rakouským kancléřem.
I když na základě obvinění vznesených policií z funkce odstoupil, i nadále zůstává v čele lidovců a jejich poslaneckého klubu. Ani to se ale většině Rakušanů nelíbí. Na otázku, zda „by měl Sebastian Kurz zůstat předsedou klubu a lídrem strany“ odpovědělo kladně jen již zmíněných 27 % respondentů.
Dalších 65 % účastníků průzkumu se naopak domnívá, že exkancléř by se měl stáhnout úplně ze všech svých politických postů, tedy i z funkce předsedy lidovců a jejich lídra v parlamentu. Na funkci kancléře za ÖVP si Kurze dovede představit už jen 23 % Rakušanů, zatímco jeho nástupce Alexander Schallenberg získal dvojnásobnou podporu.
Je třeba připomenout, že ještě nedávno vévodil Kurz v Rakousku všem žebříčkům popularity a své „charisma“ dokázal prodat i na mezinárodní scéně. Setkal se jak s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který ho označil za obdivuhodného mladého politika, tak několikrát i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou i francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Putin nazval Kurze svým osobním přítelem. Rakouský kancléř aspiroval dokonce na jakéhosi zprostředkovatele jednání mezi Východem a Západem.
Najednou je ale z politické hvězdy světového formátu, na kterou byli Rakušané náležitě hrdí, prakticky ze dne na den „vyvrhel“.