Lékaři a sociologové na celém světě hledají odpověď na otázku, která může být zásadně důležitá pro úspěch očkovací kampaně proti covidu-19. To, zda se lidé chtějí nechat očkovat, totiž nemusí záviset jen na věku či informovanosti, ale také na tom, koho volí ve volbách. Některé politické strany mají mezi voliči až řádově více odpíračů očkování než jiné.
Příkladem souvislosti mezi očkováním a politickými preferencemi se zdá být současná situace na trhu s „proticovidovými“ vakcínami v USA. Ve státech, v nichž se lidé v prezidentských volbách většinově přiklonili na stranu současného prezidenta Joea Bidena, se dnes míra proočkovanosti populace pohybuje kolem 70 %, což naplňuje cíl vlády. Mezi obyvateli států jako Mississippi, Louisiana či Wyoming, v nichž většina lidí volila Donalda Trumpa, je ochota nechat se očkovat mnohem nižší. Proočkovanost se tady pohybuje jen do 40 %.
Tato disproporce v očkování paradoxně znamená výhodu pro některé zahraniční země. Protože USA neplní plán a místo vytyčených 3 milionů vakcín se každý den očkuje jen 1,2 milionu obyvatel, statisíce dávek míří neplánovaně na export. Jinak by se totiž kvůli omezené době spotřeby „zkazily.“
Hlavním „profitérem“ zvýšeného amerického exportu je Německo, kde ministr zdravotnictví Jens Spahn už oznámil, že místo plánovaných 733 000 vakcín firmy Moderna bude moci v červenci poskytnout stejnou vakcínu až 1,33 milionu lidí týdně.
Jedna věc jsou ale „výhody“ přebytku očkovací látky na americkém trhu a druhá jeho důvod. Proč jsou voliči Joea Bidena mnohem většími příznivci očkování proti covidu-19 než lidé z tábora Donalda Trumpa? Nejde přitom jen o Ameriku. Podobnou souvislost mezi očkováním a politikou potvrzují průzkumy na celém světě. A nejde vůbec o rozdělení na levici a pravici.
Například v Rakousku poslední průzkum prokázal, že voliči vládnoucích lidovců, představující hlavní sílu rakouské pravice, se „spíše či určitě“ nechtějí nechat očkovat jen ze 14 %. Mezi sociálními demokraty je „možných či určitých“ odpíračů očkování zhruba pětina, mezi Zelenými pak 24 %. Jakmile se ale jedná o voliče ultrapravicové a nacionalistické Rakouské strany svobodných (FPÖ), počet těch, kteří odmítají vakcínu, prudce roste. Očkování odmítá celkem 52 % příznivců strany, tedy nadpoloviční podíl.