Rakouská firma údajně vymyslela způsob, jak všem zlevnit elektřinu. Má to ale háček

Rakouský start-up Awattar z Vídně vzbudil v technologickém světě pozornost neotřelým návrhem na zlevnění elektrického proudu pro konečné zákazníky a zároveň snížení emisí CO2. Zdánlivě neřešitelný problém navrhuje odstranit tím, že tarif, účtovaný zákazníkům, se bude třeba každou hodinu přizpůsobovat momentální ceně silové elektřiny. Pak by byli spotřebitelé motivováni k tomu, aby co nejvíce proudu spotřebovávali v době, kdy je ho nadbytek, tedy například při přetlaku výkonu z větrných či slunečních elektráren. Lidé by tak údajně mohli ušetřit až třetinu celkových nákladů na elektřinu. Podle odborníků má ale plán i několik slabých míst.

Podnikatelský záměr vídeňského start-upu je na první pohled poměrně jednoduchý, má ale velké nároky na počítačové technologie a takzvané chytré energetické sítě. Pracuje s myšlenkou, že tak jako distributoři nabízejí lidem v noci v době menší spotřeby levnější, takzvaný noční proud, mohou teoreticky za dnešního stavu techniky nabízet jiné ceny třeba každou hodinu. A to právě s ohledem na to, zda fouká nebo nefouká vítr a síť vykazuje vzhledem ke stále většímu podílu výroby z obnovitelných zdrojů výkyvy.

V Rakousku se dnes fotovoltaika a větrné elektrárny podílejí na výrobě elektrického proudu z 6,5 %, počítá se ale s tím, že tento podíl bude rychle narůstat. „Pokud se bude zvyšovat výroba z obnovitelných zdrojů, bude to mít extrémní dopad na ceny elektřiny. Ovšem v tomto případě pozitivní,“ řekl rakouskému listu Der Standard spoluzakladatel a generální ředitel firmy Awattar Simon Schmitz.

sinfin.digital