Putin si roky budoval „pátou kolonu“ mezi rakouskými a německými politiky. Teď mu přijdou vhod

Bývalá rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová dva dny před ruskou invazí hájila v ruské televizi postup Ruska vůči Ukrajině. Náhoda? Vladimir Putin tancoval před třemi lety s Kneisslovou na její svatbě a jako „svatební dar“ jí poté „dal“ místo v dozorčí radě společnosti Rosněfť. Podobných expolitiků, včetně některých bývalých kancléřů, které do svých služeb zlákaly ruské firmy, je dnes v Rakousku a Německu celá řada. Nyní se zřejmě jako v případě Kneisslové ukáže, nakolik bylo jejich angažmá ze strany Ruska nejen ekonomickým, ale i politickým tahem.

Karin Kneisslová, která byla rakouskou ministryní zahraničí za ultrapravicovou stranu Svobodných (FPÖ) v letech 2017 až 2019, pozvala Vladimira Putina v roce 2018 na svou svatbu a on její pozvání přijal. Svět pak obletěly obrázky ministryně jedné z členských zemí EU, která při svatebním lidovém tanci klečí před ruským prezidentem.

Není proto zřejmě divu, že ruská státní televize požádala na začátku týdne Kneisslovou o komentář k uznání separatistických států na Ukrajině ze strany Ruska. Kneisslová uvedla, že takové uznání není „v historii ničím novým“.

Když se jí redaktor zeptal, zda tedy Rusko uznalo separatistické státy na základě mezinárodní práva, exministryně řekla, že „tento akt má právní prvek“. Stát podle ní nevzniká uznáním, ale ke svému vzniku potřebuje „pouze území, obyvatele a kontrolu – tedy zákon a pořádek“. A protože taková situace panuje na území separatistických republik už osm let, nelze ruské „angažmá“ v těchto republikách považovat za invazi.

Kneisslová vzbudila svým vyjádřením rozhořčení i v samotném Rakousku, rakouský expert na mezinárodní právo Ralph Janik exministryni upozornil, že schvaluje podobný postup, jako kdyby Německo uznalo jako samostatný stát třeba rakouské Salcbursko. Podobně kritizoval i obhajobu Vladimira Putina ze strany Kneisslové. Exministryně totiž například řekla, že Putin „zvolil minimální formu eskalace“. O dva dny později začala ruská invaze.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Které německé a rakouské politiky si Putin „koupil“?
  • A jak reagovali na ruský vpád na Ukrajinu?
sinfin.digital