Prodělaná borelióza může zhoršovat průběh covidu, zjistili vědci

Lidé, kteří se po přisátí klíštěte infikovali boréliemi, mají zpravidla horší průběh onemocnění covid-19 než ti, kteří boreliózu neprodělali. Zjistili to vědci ve studii, publikované v prestižním vědeckém časopise Scientific Report. I když ale stále není jasné, jak borélie konkrétně zhoršují průběh „covidu“, může údajně už samotný výskyt borélií v krvi pacienta lékaře varovat před těžkým průběhem nemoci.

S teorií o vlivu prodělané boreliózy na stav pacientů, infikovaných SARS-CoV-2, přišla skupina polských parazitologů na základě studie, provedené mezi pacienty v nemocnicích i zdravými dobrovolníky. Vědci vytipovali tři skupiny lidí, z nichž první měla těžký průběh covidu s nutností hospitalizace, druhá se léčila doma s mírnějšími nebo mírnými následky, případně po infekci žádné potíže nepozorovala, a třetí nebyla vůbec infikována SARS CoV-2.

Výsledky byly poměrně jednoznačné. Jak se píše ve studii, testování odhalilo, že všichni pacienti, hospitalizovaní kvůli onemocnění covid-19, byli zároveň pozitivní na protilátky, specifické pro borélie (Borrelia burgdorferi). To znamená, že každý z těchto pacientů, hospitalizovaných s těžkým průběhem covidu (celkem jich bylo 31), prodělal v minulosti nákazu boréliemi.

U lidí, kteří měli mírný nebo dokonce zcela bezpříznakový průběh onemocnění covid-19, byla prodělaná borelióza potvrzena v mnohem menším počtu případů. Konkrétně se jednalo o 19 pozitivních na 28 testovaných.

Ve třetí skupině těch, kteří se nikdy nenakazili novým koronavirem SARS-CoV-2, pak byl výskyt protilátek na borélie ještě mnohem menší. Dřívější nákaza boréliemi u nich byla potvrzena pouze v osmi případech z 28.

„To naznačuje, že přisátí klíštěte na člověka a s ním související infekce mohou přispět k rizikům covidu-19. Ačkoli mechanismus tohoto spojení není dosud jasný, screening protilátek namířených proti boréliím může pomoci přesně vyhodnotit pravděpodobnost hospitalizace pacientů infikovaných SARS-CoV-2 a podpořit úsilí o účinnou kontrolu covid-19,“ píše se ve studii.

Vědci tedy jinými slovy říkají, že pokud by byla u pacienta s potvrzeným „covidem“ zjištěna dřívější infekce boréliemi, pak by se měl mít lékař na pozoru a připravit se na možné komplikace, spojené s těžším průběhem onemocnění.

sinfin.digital