Celosvětovou pozornost si tento týden získalo představení knihy „Hitlerův otec. Jak se ze syna stal diktátor“ rakouského historika Romana Sandgrubera. Autor totiž vůbec poprvé zveřejnil a rozebral obsah dopisů otce nacistického pohlavára Aloise Hitlera, náhodou nalezených na statku v Horních Rakousích. Příběh o tom, nakolik byl Adolf Hitler ovlivněn zážitky z dětství a výchovou rodičů, má i výraznou českou stopu.
Dopisy Hitlerova otce Aloise nalezla už před čtyřmi lety na půdě svého domu v hornorakouské obci Wallern (18 kilometrů od českých hranic) Rakušanka Anneliese Smigielski. Její prapradědeček Josef Radlegger kdysi vlastnil statek ve Fischlhamu (jihozápadně od Lince), který od něj v roce 1895 koupil právě Alois Hitler, jenž zde s rodinou asi rok a půl žil.
Celkem 31 dopisů se později dostalo neznámým způsobem až na půdu domu ve Wallernu. Jedná se o součást pečlivé korespondence mezi Aloisem Hitlerem jako kupujícím a Josef Radleggerem jako prodávajícím. Dopisy se věnují především koupi statku, obsahují zejména vyjednávání o ceně a detaily obchodu.
O dětství Adolfa Hitlera, který byl v pořadí čtvrtým dítětem Aloise Hitlera a jeho ženy Kláry a jemuž bylo v té době šest let, se zde mnoho nedozvíme. Historik Sandgruber, který tyto nikdy nepublikované dopisy dlouho analyzoval, se z nich ale pokusil vytvořit jakýsi psychologický portrét pisatele a doplnit ho o jiné, dřívější i nové informace o osobnosti Hitlerova otce. A na základě těchto informací si pak položil otázku, nakolik mohl Hitlerův otec a jeho výchova ovlivnit chování i názory budoucího nacistického vůdce a spolutvůrce holocaustu.