Převrat v Nigeru očima kamerunské novinářky: Západ stále vidí Afriku v podřízené roli. A diví se, proč jsou mnozí ochotni se spojit i s Ruskem

Patty Bebe je česko-kamerunská novinářka, která v Evropě vydává časopis Mbo@ttitude Magazin, jenž se distribuuje do řady afrických zemí. V rozhovoru pro INFO.CZ popisuje z pohledu rodilé Afričanky pocity části Afričanů z vojenského převratu v Nigeru. Zároveň hodnotí, proč se některé africké země dnes přiklánějí k Rusku a vidí v Putinovi spasitele, zatímco Západ ho považuje za agresora a válečného štváče. I když některé odpovědi Patty Bebe mohou být pro Evropany velmi kontroverzní, zpochybnitelné a možná i těžko přijatelné, nabízejí zároveň neotřelý pohled na to, jak mohou někteří Afričané vnímat, co se na jejich kontinentu dnes děje.

Někteří čeští a evropští analytici vidí za převratem v Nigeru mocenskou hru Číny, Ruska a Západu. A možná také snahu zbavit Západ současného vlivu v Africe. Jak to vidíte vy?

Já si především myslím, že většinový evropský a zejména francouzský pohled na Afriku stále pochází z koloniálních dob. Mnoho Evropanů si myslí, že Afrika musí být navždy submisivní. Jenže se najednou ukazuje, že se Africe přestává tahle podřízená role líbit. Afrika se bouří, hučí a velká část zejména mladých lidí naslouchá vůdcům, kteří volají po tom, aby se své podřízené role zbavila. A připomínají, že Charta OSN přiznává právo na suverenitu každému národu, nejen těm evropským.

Podle vás je tedy Niger příkladem toho, že se chce Afrika zbavit závislosti na Západu? Není to trochu přehnané tvrzení? Vždyť Západ zároveň dodává Africe rozsáhlou humanitární pomoc a přijímá i řadu migrantů z afrického kontinentu…

Já jsem přesvědčena o tom, že to, co se dnes v Nigeru děje, předznamenává konec pět století trvající nadvlády Západu v Africe. A je zřejmé, že na konci tohoto cyklu stejně jako v podobných případech dojde k posledním „výbuchům pýchy“, která ale naštěstí nezastaví obnovení suverenity afrických národů.

sinfin.digital