Zatímco v desetimilionovém Česku už podlehlo nákaze covidem bezmála 20 000 lidí, v sedmkrát větším Thajsku se stejnou nákazou zemřelo 83 obyvatel. A celkový počet nakažených (necelých 26 000 k 26. 2. 2021) je zhruba padesátkrát nižší než v České republice. Thajská lékařka Fatima Patcharin Pimda v on-line rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, jak se v její zemi podařilo dostat pandemii pod kontrolu a v čem jsou zdejší protiepidemická opatření jiná než v Evropě. „Je nám velmi líto, co se dnes na Západě v souvislosti s pandemií děje. Řada Thajců trochu přehodnocuje svůj přístup k takzvané západní civilizaci,“ říká lékařka.
Můžete prosím stručně popsat, jak Thajsko od počátku zareagovalo na hrozbu nákazy novým koronavirem?
Sledovali jsme situaci v Číně a ještě před tím, než byla u nás odhalena první infekce (8. ledna 2020, pozn. red.), vláda vytvořila tým odborníků, který začal prostřednictvím médií a spolupracovníků v oblasti veřejného zdraví informovat obyvatele o protiepidemických opatřeních. Ať už se jednalo o rozestupy, roušky nebo obecně chování na veřejnosti. Když se počet odhalených nákaz zvýšil, čekal nás na jaře i zhruba měsíční lockdown. Nebyla to úplná uzávěra, některé obchody za určitých podmínek fungovaly, školy ale zůstaly zavřené a učilo se distančně. Uzavřeny byly hranice, přijíždějící museli podstupovat čtrnáctidenní karanténu.
Kdy se začalo rozvolňovat?
Nejednalo se o žádné okamžité rozvolnění. Jakmile se šíření infekce zastavilo a žádné nové případy se mimo karantén pro příchozí z jiných zemí neobjevovaly, vláda po dohodě s odborníky a zástupci jednotlivých provozů postupovala podle plánu na rozvolňování restrikcí. Každý provoz měl od počátku nastaven i svůj režim „nového normálu“, např. se sleduje počet lidí v nákupních střediscích, aby nebyly přelidněné. Každá provincie pak má i svá vlastní pravidla. Všichni sledujeme, jak klesají počty odhalených nákaz v naší zemi i provincii.
Dnes funguje ekonomika v normálním režimu?
Ano, prakticky ano. Školy, restaurace i sportoviště jsou otevřené, fungují prakticky bez omezení, jen s určitými základními hygienickými opatřeními, jako je desinfekce, rozestupy, měření teploty či roušky. Jediné, co zůstává zavřené, jsou hranice. Cizinci k nám mohou pouze po absolvování přísné čtrnáctidenní karantény, proto se zahraniční turismus prakticky zastavil.