Padl rozsudek, který může změnit svět. Ropný gigant Shell musí snížit emise o polovinu

Okresní soud v nizozemském Haagu nařídil největší ropné společnosti Shell, že musí do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 45 % v porovnání s rokem 2019. Zatím nepravomocný rozsudek může mít podle odborníků dalekosáhlé důsledky nejen pro celý ropný průmysl, ale doslova pro celý svět. O tom, zda a jak se bude bojovat s klimatickými změnami, totiž mohou místo vlád rozhodovat soudy na základě žalob.

Soud v Haagu posuzoval žalobu skupiny ekologických organizací sdružených ve skupině Friends of the Earth (Přátelé země). Aktivisté se domnívají, že se ropný gigant sice zavázal ke snižování emisí, jeho závazek je ale málo ambiciózní a neodpovídá hrozbě, kterou představuje klimatická změna. Aby Shell skutečně přispěl svým dílem k boji s klimatickou změnou, musí podle aktivistů jeho „uhlíková stopa“ klesnout do deseti let takřka o polovinu. A soud dal žalobcům za pravdu.

„Společnosti mají svou vlastní nezávislou odpovědnost vedle toho, co dělají jednotlivé státy“ uvedla při vyhlašování rozsudku nizozemská soudkyně Larisa Alwinová. I když podle ní vlády zemí někdy postupují k boji s klimatickými změnami liknavě nebo polovičatě, neznamená to, že to ropné giganty a další globální firmy zbavuje odpovědnosti za dodržování lidských práv. A k těm patří i právo na udržitelné životní prostředí. Pokud se rozsudek stane pravomocným, Shell bude muset snížit svou vlastní produkci ropy a zemního plynu tak, aby emise vzniklé jejich spalováním poklesly o již zmíněných 45 % do roku 2030.

Právního zástupci firmy argumentovali tím, že společnost se sama o sobě zavázala ke snižování emisí tak, aby v roce 2050 byla takzvaně „klimaticky neutrální“, což mimo jiné zahrnuje už realizované investice do obnovitelných zdrojů energie. Podle agentury Reuters má Shell v tomto ohledu dokonce jednu z nejodvážnějších strategií, soud však tato opatření označil „za málo konkrétní a plná podmínek“. Neztotožnil se ani s argumentací, že pokud Shell přestane na základě rozsudku produkovat o polovinu méně fosilních paliv, převezme jeho „ropný byznys“ konkurence. Podle nizozemského soudu to ale nebude možné, protože povinnost snižovat odpovídající způsobem emise bude platit i pro konkurenci.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč si aktivisté slibují, že žaloby odhalí klimatické pokrytectví jednotlivých států?
  • A na jaká rizika soudního verdiktu upozorňuje Shell?
sinfin.digital