České pivovarnictví dalo světu kromě světoznámého ležáku zřejmě ještě jeden světový unikát. Českobudějovický pivovar Samson už takřka 30 let za sebou prodělává desítky milionů korun ročně, a přitom ho jeho majitelé, největší světová pivovarnická skupina na světě AB InBEV, z neznámých důvodů stále udržují při životě. Ani loňský rok nebyl výjimkou. Podle aktuální zprávy auditora prodělal loni pivovar Samson na každém prodaném litru piva zhruba 10 korun.
Kdo se jen trochu vyzná v českých pivovarnických reáliích, dobře ví, že v Českých Budějovicích fungují dva velké podniky. Pivovar Samson, původně založený v roce 1795 německými právovárečníky jako Budějovický měšťanský pivovar, a Budějovický Budvar, založený českými měšťany o 100 let později.
I za socialismu měly oba pivovary ve městě přísně rozdělená teritoria. V jižní části města směrem na Český Krumlov se točil takřka výhradně Samson, v ostatních Budvar. Své příznivce měly obě značky, byť v případě Budějovického Budvaru se jednalo o značku ve světě nepochybně známější a exportně úspěšnější.
Ani výstav obou pivovarů nebyl nijak výrazně rozdílný. V roce 1990 uvařil Budějovický Budvar 465 tisíc hektolitrů, u Samsonu pochází první dohledatelný údaj jako u samostatného pivovaru z roku 1994 a uvádí číslo 325 tisíc hektolitrů.
Po více než 30 letech jsou ale čísla výstavu i zisku diametrálně odlišná. Národní podnik Budějovický Budvar, který zůstal v rukou státu, loni uvařil takřka 1,8 milionu hektolitrů a při tržbách přes 3 miliardy vydělal před zdaněním 256 milionů. Samson, privatizovaný spolu s některými dalšími jihočeskými pivovary v rámci kupónové privatizace v roce 1992, zveřejnil zprávu auditora i s účetní uzávěrkou za loňský rok minulý měsíc.
Vyplývá z ní jediné. Pro současného majitele Samsonu, kterým je největší pivovarnická skupina na světě AB InBEV, jako by bylo vaření piva v Českých Budějovicích spíše nějakou zábavou, koníčkem či charitou než výdělečnou činností.