Velkou pozornost vzbudila nejen ve vědeckém světě rozsáhlá medicínská studie, která poprvé v historii vědecky potvrdila zdánlivě jasný fakt. Muži jsou zkrátka jiní než ženy. I když by se vědecké ověřování tohoto faktu mohlo někomu zdát zcela zbytečné, není tomu tak. Pokud věda podle některých odborníků uzná biologické rozdílnosti mezi pohlavími i tam, kde nejsou na první pohled viditelné, může to zachraňovat životy.
Už dlouho je známé, že ženy mají vyšší sklon k některým druhům onemocnění než muži, a stejně tomu je i naopak. Zatímco u mužů se například častěji vyskytují infarkty a jiné choroby srdce a cév, ženy oproti mužům zase více trpí třeba žaludečními potížemi, záněty močových cest či osteoporózou. Je to dáno stavbou těla.
Dosud se však úplně přesně nevědělo, jak ženské tělo reaguje na infarkt nebo jinou „více mužskou“ zdravotní komplikaci a jak se muži vyrovnávají s nemocemi, k nimž jsou náchylnější ženy. A právě to se pokusili zjistit autoři unikátní australsko-novozélandské studie, zveřejněné nyní v jednom z neprestižnějších lékařských časopisů American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Vědci ve studii prozkoumali výsledky léčby celkem 1,5 milionu (!) australských a novozélandských pacientů, kteří se se svými nemocemi nebo náhlými zdravotními komplikacemi dostali na jednotku intenzivní péče. O rozsahu studie svědčí fakt, že její autoři shromáždili data z celkem 200 nemocnic za posledních deset let. A závěry byly údajně pro mnoho odborníků doslova šokující.
„Chtěli jsme odpovědět na otázku, zda záleží na pohlaví, když jste kriticky nemocní. A zjistili jsme, že záleží. Jednoznačně,“ uvedla hlavní autorka studie Lucy Modra z nemocnice Austin Health v australském Melbourne.