V Německu, Rakousku a dalších alpských zemích se (zatím velmi opatrně) začíná mluvit o tom, že při současných cenách energií je prakticky vyloučeno, aby lyžování zůstalo i nadále masovým sportem. Na sjezdovkách by se mohli v nadcházející zimě teoreticky prohánět pouze milionáři. Areály proto hledají někdy až absurdní způsoby, jak ušetřit na nákladech, ani to však zřejmě nebude stačit. Pokud ceny státním zásahem neklesnou nebo nebudou zastropované, s lyžováním, tak jak ho známe z posledních let, by byl zřejmě konec.
Energie, zejména pak na umělé zasněžování, už v minulých letech tvořily podle Asociace provozovatelů lanovek až třetinu nákladů českých skiareálů. Jestliže tedy dnes cena elektřiny stoupla pěti až sedminásobně a cena plynu sedmkrát až desetkrát, znamenalo by to, že by se z už tak drahého lyžování stal při promítnutí těchto cen do permanentek, s mírnou nadsázkou řečeno, sport pouze pro bohaté arabské šejky.
„Mezi různými, někdy až fantasmagorickými návrhy, ke kterým nás energetická krize nutí, se objevuje například i možnost zasněžování pomocí elektřiny z dieselových agregátů. Ani spalování nafty, které si ale v areálech zatím opravdu nikdo nedovede představit, by totiž nebylo zdaleka tak drahé jako elektřina ze sítě,“ řekl INFO.CZ předseda Asociace lanové dopravy Jakub Juračka.
Jedna věc je totiž podle provozovatelů skiareálů v celé Evropě jistá. I kdyby, čistě teoreticky, skiareály přestaly „topit a svítit“ a lyžaři chodili na kopec pěšky, bez umělého zasněžování se dnes kvůli oteplování a nedostatku sněhu žádné komerční středisko neobejde. A výroba umělého sněhu spolkne obrovské množství elektřiny. „K tomu je ale třeba připočíst, pokud má středisko fungovat, i plyn na vytápění hotelů a restaurací, stejně jako třeba na ohřev hotelových bazénů,“ uvedl Juračka.