Největší evropská ekonomika hlásí rekordní přelom. Vůbec poprvé v historii Spolkové republiky Německo totiž země vyplatila loni na různých sociálních dávkách více než třetinu toho, co Němci „vytvořili“. I když výši sociálních výdajů ovlivnila pandemie covid-19, němečtí ekonomové předpokládají, že trend zvyšování podílu sociálních dávek na celkovém HDP bude pokračovat i v budoucnu. Podobný vývoj lze zřejmě očekávat i v dalších zemích, včetně Česka.
Takzvanou „sociální zprávu (sozialbericht)“ zveřejňuje spolková vláda každé čtyři roky, letos má být oficiálně zveřejněna v červenci. Deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung se ale základní údaje z této zprávy podařilo získat s předstihem. Údajně z nich vyplývá, že Německo loni vyplatilo na různých sociálních výdajích celkem 1,19 bilionů EUR (50 bilionů korun), což představuje 33,6 % hrubého domácího produktu.
Takový podíl je nejvyšší v historii Německa, ještě nikdy se nestalo, aby stát vynaložil na sociální výdaje více než třetinu HDP. Ani v době ekonomické a hypoteční krize v roce 2008 nebyl poměr sociálních výdajů k celkovému výkonu ekonomiky tak vysoký. Tehdy německá vláda vyplatila „jen“ 30,8 % HDP.
Jedna věc je přitom jistá. K novému rekordu přispěly různé záchranné balíčky, kterými se vlády na celém světě, včetně té německé, snažily v době vrcholící pandemie covid-19 udržet zaměstnanost a odvrátit hrozbu nárůstu chudoby. Jenže podle německých ekonomů by rekord v podílu sociálních výdajů na HDP takřka jistě padl, i kdyby ekonomika „šlapala naplno“ a žádný koronavirus se neobjevil.
To, že stát vyplácí každý rok větší podíl z vytvořené hodnoty právě na sociální výdaje, je totiž, jak se zdá, nezastavitelný trend. I krátce po znovusjednocení Německa v roce 1990, tedy v době obrovských ekonomických a sociálních transferů, vyplácela země na sociálních výdajích jen „čtvrtinu“ HDP. Dnes vyplácí třetinu a navíc počítá s tím, že podíl stále poroste.