Německá ministryně obrany dostane letos od vlády v souvislosti s válkou na Ukrajině 100 miliard euro (2,5 bilionu korun) navíc na investice do vyzbrojování. Nečekaný krok Německa ale zaskočil i tamní zbrojní průmysl a vyvolal řadu nezodpovězených otázek, které by měly zajímat i Česko. I samotní Němci totiž úplně nevědí, za co by bylo nejlepší peníze utratit. Navíc přiznávají, že tak rychlá a masivní modernizace armády není kvůli byrokratickým překážkám při výběrových řízeních možná. Německý příklad dokazuje, že pokud má mít Evropa modernější a bojeschopnější armádu, nestačí do ní jen „nalít“ více peněz z rozpočtu.
Válka na Ukrajině zdaleka neodhalila (jak tvrdí někteří bezpečnostní analytici) jen slabiny ruské armády, která je považovaná za jednu z nejmocnějších armád světa. Stejnou prověrkou s velmi nelichotivým až tristním výsledkem totiž prošly (a to i bez boje) v rámci mobilizace branných sil i armádní sbory některých evropských zemí. Jeden příklad za všechny.
Když zmocněnkyně německého Bundestagu pro armádu, sociální demokratka Eva Höglová, navštívila německé vojáky dislokované v Litvě, dospěla k překvapivému zjištění. Své kolegy v parlamentu informovala o tom, že vojákům německého kontingentu, který má chránit východní křídlo NATO, chybí teplé bundy a funkční prádlo, které by je chránilo před baltickou „mokrou“ zimou.
Tohle že má být armáda jedné z nejbohatších zemí světa? ptaly se poté některé německé noviny. Pro některé analytiky a armádní důstojníky to až tak velké překvapení nebylo. Německá armáda je podle nich dlouhodobě podfinancovaná, kromě základního vybavení jako oblečení a boty jí chybí i cvičná munice a další věci.
A byla to právě minulá vláda CDU/CSU a sociální demokracie pod vedením Angely Merkelové, kdo se zdráhal bezpečnostní rozpočet nějak výrazně vylepšit. Proč také? O to překvapivější bylo náhlé rozhodnutí vlády kancléře a sociálního demokrata Olafa Scholze vylepšit už letos rozpočet armády o závratných 100 miliard euro. Ještě nikdy v poválečné historii Německa se nestalo, aby armáda dostala tak náhlý a nečekaný dárek. Dvě předchozí ministryně obrany (jedna z nich byla současná předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová) o peníze pro armádu spíše neúspěšně bojovaly. A byla to právě sociální demokracie, kdo v minulé vládě zablokoval několik velkých zbrojních projektů.