Nová studie v prestižním vědeckém časopise Lancet prokázala souvislost mezi mírou proočkovanosti populace v jednotlivých státech a počtem zemřelých na covid. Čím větší je podíl očkovaných obyvatel, tím méně lidí s koronavirem umírá. Výsledky studie jsou podle odborníků nezpochybnitelným důkazem, že vakcína skutečně pomáhá zachraňovat životy.
Takzvaní odpírači očkování často argumentují tím, že vakcinace neposkytuje stoprocentní ochranu před infekcí ani vážnými následky onemocnění. Navíc i očkovaní mohou nakazit ostatní. Bez ohledu na tyto argumenty se ale nyní ukazuje, že základní přínos očkování, spočívající v záchraně lidských životů a zdraví, lze zpochybnit jen těžko. Jako důkaz slouží právě výsledky aktuální studie v časopise „The Lancet“.
Vědci ve studii na příkladu populace ve Skotsku vůbec poprvé analyzovali rozsáhlé soubory, které už mají k dispozici právě pro porovnání míry proočkovanosti a celkové úmrtnosti na covid. Výsledek je jednoznačný.
Ve Skotsku bylo k 18. srpnu letošního roku plně očkováno 3.273.336 jedinců (73,6 % způsobilé populace), přičemž 236 plně očkovaných i přes vakcinaci onemocnělo „covidem“ a zemřelo. To znamená 0,007 % těch, kteří se nechali očkovat. Téměř všechna tato úmrtí se podle Lancetu týkají lidí ve věku nad 75 let s dalšími zdravotními komplikacemi a nemocemi.
Studie zároveň rozdělila zemřelé s covidem do věkových kategorií a porovnala jejich počet v kategorii očkovaných a neočkovaných. A i tady se jednoznačně prokázal přínos vakcíny. Ve skupině neočkovaných Skotů a Skotek ve věku 65–79 let byla úmrtnost 64,8 zemřelých na 10 000 obyvatel, z očkovaných jedinců však v desetitisícové populaci podlehlo nákaze jen 4,2 nakažených, což je takřka šestnáctkrát méně.