Aktivisté varují před radioaktivními liškami. Zeptali jsme se českého jaderného dozoru, jestli je čeho se bát

Až dvanáctinásobné překročení limitu pro radioaktivní Cesium-137 potvrdily rozbory hub, konkrétně lišek, v Horních Rakousích. Ekologičtí aktivisté proto vyzvali rakouskou vládu, aby informovala obyvatele o rizicích houbaření a někde ho případně zcela zakázala. Český Státní úřad pro jadernou bezpečnost však rakouské „odhalení“ nepovažuje za nijak překvapivé. I když podobné hodnoty byly v minulosti naměřeny i v Česku, běžná forma konzumace hub s těmi hodnotami podle odborníků život ani zdraví nijak neohrožuje.

S bombastickou zprávou o radioaktivních liškách přišla tento týden rakouská ekologická organizace Global 2000 a prakticky bez výjimky ji citovala všechna rakouská média. A to hned z několika důvodů. Jednak jsou Rakušané tradičně velmi „protijaderně zaměření“ a citlivě reagují na jakékoliv zprávy o zvýšené radioaktivitě, jednak jsou lišky v Rakousku velmi oblíbeným a vyhledávaným druhem hub. Navíc je jich nyní podobně jako v Česku v lesích obzvlášť hodně.

Organizace Global 2000 si nechala udělat rozbor lišek, nasbíraných na čtyřech hektarech lesa u hornorakouské obce Spital am Pyhrn, zhruba 80 km vzdušnou čarou od českých hranic. A výsledek údajně všechny překvapil. „Bylo naměřeno 7 563 Becquerelů na kilogram (Bq/kg), což je více než dvanáctinásobek limitu 600 Bq/kg platného v EU,“ uvedla Global 2000 v tiskové zprávě.

Zvýšenou radioaktivitu dávají odborníci jednoznačně do souvislosti s jadernou havárií v ukrajinském Černobylu v roce 1986. I pětatřicet let od havárie jsou ještě ve střední Evropě patrné stopy po radioaktivním spadu. Radioaktivní cesium se propadlo z povrchu půdy do níže položených vrstev, odkud ho ale mohou v sobě akumulovat právě houby. „Zvířata, která jedí tyto houby, mohou být ve výsledku velmi stresovaná. U lidí, když vstupuje do těla potravou, se cesium-137 ukládá hlavně ve svalech a může způsobit genetické poškození nebo rakovinu. Poločas rozpadu je 30,1 roku,“ tvrdí doslova Global 2000 ve zprávě, v Rakousku široce citované.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč by nás naměřené hodnoty v Rakousku neměly podle odborníků znepokojovat?
  • Kdy a kde byla v Česku naměřena nejvyšší radioaktivita v houbách?
  • A z jakých jiných zdrojů do sebe dostáváme radioaktivitu?
sinfin.digital