Kauza „rychlotitulů“ pro zahraniční zájemce na Mendelově univerzitě v Brně dostává další rozměr. Není vůbec jasné, proč provozně ekonomická fakulta univerzity, jejíž rektorkou byla v té době kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, spolupracovala se zahraničními agenturami, které jí dodávaly zájemce o doktorské studium. Na jiných ekonomických fakultách v Česku totiž služeb těchto agentur nevyužívají, ale zájemců mají i tak dostatek, a dokonce na nich vydělají víc než Mendelova univerzita. Nabízí se otázka, kdo měl ze spolupráce Mendelovy univerzity s agenturami největší profit.
Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity je podezřelá z toho, že umožňovala studentům ze zahraničí získat titul doktora s menším úsilím a v kratším čase, než by se od nich vyžadovalo doma. Pochybnosti vzbuzuje i kvalita některých disertačních prací, na jejichž základě zahraniční studenti titul získali.
Tou hlavní neznámou v celém případu ale zůstává, proč si provozně ekonomická fakulta nechávala platit za studium od zahraničních zprostředkovatelských agentur a nikoliv přímo od studentů. Ekonomický smysl taková spolupráce na první pohled nedává.
Důkazem může být třeba srovnání toho, jak k doktorskému studiu cizinců přistupuje Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a jak k němu přistupovala PEF MU.
I na českobudějovické fakultě studovali a studují v angličtině desítky zahraničních doktorandů. Žádná zahraniční agentura ale jejich studium nezprostředkovává, hlásí se přímo. „Za rok studia zaplatí zhruba 3000 eur (zhruba 73 000 korun),“ řekla INFO.CZ odstupující děkanka Ekonomické fakulty JU Dagmar Škodová Parmová, která se nedávno stala primátorkou Českých Budějovic.
Podle Škodové Parmové s žádnými zprostředkovatelskými agenturami fakulta v tomto ohledu nespolupracuje a možné plagiátorství odhaluje antiplagiátorský program. „Podíl cizinců, kteří v doktorském studiu propadnou, je zhruba stejný jako u domácích,“ tvrdí děkanka.
Kam jdou peníze od doktorandů
Peníze inkasované za doktorské studium v angličtině (za tři roky studia se jedná o zhruba 219 000 korun) používá Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity zejména k financování svého stipendijního programu pro nadané studenty nebo úhradě studijních cest.
Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně se ale ke studiu cizinců-doktorandů postavila trochu jinak. Uzavírala totiž smlouvy se zahraničními, zejména rakouskými a německými agenturami, které jí studenty dodávaly. Na tom by nebylo nic divného, kdyby agentury za své klienty také rovnou neplatily.
Redakce INFO.CZ má některé z těchto smluv k dispozici. Ze smlouvy s německou agenturou Scentia – Institut für Weiterbildung například vyplývá, že agentura dodá univerzitě k doktorskému studiu 33 studentů, přičemž za každého z nich zaplatí 41 650 korun za rok, tedy celkem ročně 1 374 450 korun. Studium je tříleté. Pokud by tedy všichni studenti dodaní agenturou dostudovali a získali titul, univerzita by od agentury inkasovala celkem přes čtyři miliony korun.