V Česku natrvalo zůstane až 70 procent ukrajinských uprchlíků, předpovídá demograf Sobotka

Světově proslulý demograf Tomáš Sobotka z Vídeňského demografického institutu se v roce 2018 podílel na mezinárodní studii, která potvrdila „exodus“ obyvatel z východu na západ Evropy. Studie už čtyři roky před válkou na Ukrajině predikovala trvalý úbytek obyvatel Ukrajiny a dalších východoevropských států a přesun jejich populace západním směrem. Válka exodus Východoevropanů zřejmě ještě zesílí. Nevznikne tedy na území, které Ukrajinci brání, nakonec jakýsi „pás bez lidí“, oddělující Rusko od Evropské unie? A dá se vylidňování Ukrajiny vůbec nějak zabránit? Podle Tomáše Sobotky těžko. „Odhaduji, že v Česku zůstane 60 až 70 procent ukrajinských uprchlíků,“ říká v rozhovoru s INFO.CZ Sobotka s tím, že vylidňování zasáhne výrazně i agresora, tedy Rusko.

Ve vaší studii jste na datech z let 1990 až 2017 potvrdil, že se populace přesouvá z Východu na Západ. Můžete to dokumentovat na nějakých konkrétních příkladech?

Mnoho zemí a regionů ve východní a jihovýchodní Eropě dlouhodobě ztrácelo obyvatelstvo kvůli nízké porodnosti, poměrně vysoké úmrtnosti, nedávno ještě znásobené nadůmrtností na covid-19, a především kvůli masivnímu odchodu mladších lidí do zahraničí. To se týká zejména pásu zemí táhnoucího se od Balkánu po Pobaltí a dále na východ. V některých případech, například v Bulharsku, Albánii, Bosně a Hercegovině, Moldavsku, či Litvě, dnes žije třetina až polovina třicátníků a čtyřicátníků, narozených v těchto zemích, v zahraničí.

Jak je to na Ukrajině?

Je smutné, že současná válka na Ukrajině vlastně dlouhodobě navazuje na série otřesů a tragédií, které si během 20. století na tomto území vybraly nesmírně krvavou demografickou daň. Podle výpočtů Anatole Romaniuka a Oleksandra Gladuna z roku 2015 války, deportace, hladomor, popravy a nadúmrtnost na ukrajinském území způsobily odhadem ztrátu více než 29 milionů životů. Bez těchto ztrát a bez emigrace by dnes Ukrajina měla asi dvojnásobný počet obyvatel, nyní tam však žije necelých 40 milionů lidí.

Je možné takový negativní demografický vývoj srovnat s nějakým jiným státem?

Nabízí se srovnání Francie a Ukrajiny, rozlohou podobně velkých zemí, které měly kolem roku 1930 a pak ještě před druhou světovou válkou kolem roku 1940, stejný počet obyvatel, tedy přes 40 milionů. Dnes má Francie kolem 67 milionů obyvatel, zatímco Ukrajina klesla pod 40 milionů, a rozdíl mezi jejich populačním vývojem se pravděpodobně bude dále prohlubovat. A to nejen kvůli emigraci z Ukrajiny, ale též kvůli nepříznivé věkové struktuře.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak válka na Ukrajině demograficky dopadne na střední Evropu?
  • Jaké faktory mají největší vliv na to, zda v Česku Ukrajinci zůstanou, nebo se vrátí zpět co vlasti?
sinfin.digital