Tank je mrtev, ať žije tank. Proč se najednou vrací zbraň, kterou mnozí pohřbívali?

V době, kdy západní země začaly investovat do sofistikovaných obranných systémů, bezpilotních letounů a dalších „high-tech“ zařízení, se měl podle všeobecné představy stát těžkopádný tank pouze zastaralým symbolem dřívějších válek a muzejním exponátem. Jenže válka na Ukrajině překvapivě ukázala opak. Tanky se znovu vracejí na bojiště a stávají se dokonce jedním z nejdůležitějších bojových prostředků. Jak je možné, že v době moderních počítačových technologií a dronů rozhodují válku zbraně, známé z bitev druhé světové války? „Musíme si uvědomit, že tank dnes rozhodně není jen prostou hromadou železa,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR generál Jiří Šedivý.

Před rokem 1989 jste velel tankovému pluku. Dovedl jste si tenkrát představit, že ještě po takřka 40 letech spolu budou dvě armády v Evropě bojovat pomocí tanků?

Tank jako velmi výkonná zbraň nikdy neztratil svůj význam na bojišti. V určitém období byla ale jeho role podceňována, a to jako následek celkového uvolnění napětí v Evropě po rozpadu SSSR.

Kdy se pohled na tank takto změnil?

Na význam tanků ukázaly už obě války v Perském zálivu, a to především v počáteční fázi bojů. Přesto se ale evropští „bezpečnostní analytici“ neprobudili ani po tom, čeho jsme byli svědky ve válce na východní Ukrajině v roce 2014. Stejně tak se nepoučili při pohledu na to, jak z počátku těžké zbraně, včetně tanků, pomohly tzv. Islámskému státu získat dočasnou nadvládu nad značným územím Iráku a Sýrie. V očích nejenom tzv. odborníků, ale i politiků v Evropě patřil tank do historie.

Generál Jiří Šedivý

Proč byl podle vás zvlášť v Evropě význam tanku v porovnání se zbytkem světa tak podceňován?

Velmi často byla vyjádření o končícím významu tanků motivována rádoby pokrokovými názory a ovlivněna populismem. Nebylo tomu tak v USA a bohužel ani v Rusku. V USA nikdy nebyl takový názor zakořeněn a Spojené státy pokračovaly v modernizaci svých tankových vojsk. Tak jak se měnilo bezpečnostní prostředí, se logicky měnily i požadavky americké armády na počet a vybavení tanků. To platí i o dnešku.

V čem je zásadní rozdíl mezi tankem, vyrobeným před 40 lety, a nejmodernějšími tanky současnosti?

Z tanku se stal za posledních 30 let složitý systém, který má řadu velmi sofistikovaných podsystémů, které z něho dělají velmi výkonnou zbraň. Tank je sám o sobě ovšem součást vyššího systému. Nemůže plnit svoji roli odděleně od ostatních druhů vojsk, takovou chybu v počátku agrese na Ukrajinu udělali Rusové. Jejich obrovské ztráty pak ukázaly na rozdílnost doktríny NATO, kterou si osvojili Ukrajinci, a té ruské.

sinfin.digital