Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) vážně uvažuje o tom, že odstraní z názvu první písmeno „C“, tedy zkratku slova „christlich“. Podle některých názorů může slovo „křesťanská“ odrazovat nevěřící voliče (nebo jiné věřící) a neodpovídá ani obrazu moderní a všem otevřené lidové strany. Podobný spor se přitom už delší dobu odehrává i mezi členy KDU-ČSL. A to pro někoho možná až překvapivě tvrdě.
V Německu, kde koalice CDU-CSU prohrála podzimní volby, se spor o „křesťanství“ dostal i na první stránky velkých deníků, jakými jsou Frankfurter Allgemeine Zeitung nebo bavorské Süddeutsche Zeitung. Noviny upozorňují, že mezi německými křesťanskými demokraty se objevuje poměrně silná snaha, aby se z CDU stalo jen DU.
Počet Němců, kteří se hlásí k jedné ze dvou největších křesťanských církví, strmě klesá (letos poprvé poklesl pod 50 % obyvatel) a velkou část voličů může údajně odrazovat, když se politická strana v názvu úzce profiluje jako křesťanská. Navíc, a to je také důležité, zůstává otázkou, proč mít v názvu „křesťanská“, když program strany není postaven na náboženských základech.
Ani v Německu si křesťanští nebo sociální demokraté dnes nedovolí jít do voleb například s programem „dodržování biblického desatera“ nebo odkazem na poučky z bible. Tak proč by měla mít strana v názvu křesťanství? Například švýcarská, původně křesťanská strana CVP, se po sloučení na federální úrovni také změnila na prosté „Die Mitte“.
Kdo je to lidovec?
O název strany se vedou v podobném duchu spory i v KDU-ČSL. Také někteří lidovci (zejména ti z Čech) se totiž domnívají, že moderní lidová strana by neměla mít jako první slovo v názvu „křesťanská“. A vůbec by se měla oddělit od prvoplánového klelikarismu, tedy deklarovaného spojení s církví.
„Mohu potvrdit, že debata o možném vypuštění slova křesťanská z názvu strany nebo prostě o změně názvu se ve straně vedla a vede, nikdy ale tenhle spor nedošel tak daleko, aby se třeba dostal na program stranického sjezdu,“ řekla INFO.CZ mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátková.
Někteří členové strany ale diskusi o stranickém „názvosloví“ jako marginální vůbec nevidí. Právě naopak. Podle nich je změna názvu, symbolizující odklon od klerikalismu, zásadní pro budoucnost lidovců a jejich přežití na politické scéně.
„To říkám jako věřící praktikující katolík, který chodí každou neděli do kostela,“ řekl INFO.CZ člen předsednictva jihočeské KDU-ČSL a ředitel hospice v Prachaticích Robert Huneš.
Huneš se domnívá (a údajně není zdaleka sám), že strana může uznávat a razit křesťanské hodnoty, aniž by se musela ke křesťanství prvoplánově hlásit už ve svém názvu a přebírala témata, která jsou vlastní spíše církvi. A to včetně radikálního pohledu na některá církevní dogmata.