Ačkoliv při ruské invazi umírají na Ukrajině tisíce lidí a dochází k velkým hospodářským škodám, jak Rusko, tak Ukrajina stále bezezbytku dodržují smlouvy o tranzitu plynu přes ukrajinské území. Minimálně z laického pohledu tak možná dochází k paradoxní situaci, jelikož Ukrajinci mohou ve válce proti ruským agresorům využívat miliardy korun, které jim Rusko musí platit, aby mohlo prodávat plyn do Evropy. To ale není zdaleka jediný paradox, který doprovází obchod s plynem během ruské agrese na Ukrajině. Některé důležité okolnosti tohoto obchodu popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ Michal Kocůrek, odborník na plynárenství a řídící konzultant společnosti EGÚ Brno.
Odebírá v současnosti Ukrajina ještě nějaký plyn z Ruska?
Ne, Ukrajina neodebírá ruský plyn už od roku 2014, tedy od doby, kdy Rusko zabralo Krym. Ruské dodávky postupně nahradil dovoz ze Západu.
Přes Ukrajinu ale vedou plynovody, dodávající plyn do Evropy. Kam tento plyn konkrétně směřuje?
Z největší části na Slovensko, dále pak mimo jiné do Rumunska, Polska, Moldavska či Maďarska.
Kdo platí za tranzit plynu přes ukrajinské území?
Za tranzit platí ten, kdo plyn dodává, tedy v tomto případě ruský Gazprom. Ten se zavazuje zákazníkovi, že za určitou cenu, včetně nákladů tranzitu, dodá plyn na smlouvou určené místo.
Válka tranzit ruského plynu přes ukrajinské území nijak nenarušila?
Ne. V této chvíli obě strany, tedy Rusko i Ukrajina, kontrakty dodržují. To znamená, že plyn proudí plynovody přes ukrajinské území a Rusové za něj platí tranzitní poplatky.
Jen pro představu, jak jsou tyto poplatky velké?
Poplatky za tranzit ruského plynu se pohybují v rozmezí 1,5 až 2,7 amerického dolaru, tedy v přepočtu zhruba 60 korun, za přepravu 1000 metrů krychlových plynu po trase 100 kilometrů.