Pouze výrazná alergická reakce na první dávku vakcíny může být podle odborníků oslovených INFO.CZ objektivním důvodem k tomu, aby lékař pacientovi dlouhodobě nedoporučil očkování proti covidu. Přesto se lidé, často i s požehnáním lékařů, odmítají nechat očkovat třeba kvůli tomu, že trpí problémem křečových žil. Kdo má ale vlastně právo určit, zda je konkrétní pacient zdravotně způsobilý k očkování? Pokud by stát přistoupil k povinné vakcinaci, musel by podle vedení České lékařské komory pravidla oficiálně sjednotit.
Mirka, jejíž celé jméno redakce zná, by se podle svých slov ráda nechala očkovat proti covidu, ale bojí se zdravotních následků. Pracuje jako číšnice a trpí křečovými žílami na nohou. „I moje lékařka mi očkování nedoporučila. A to právě kvůli možným komplikacím v souvislosti s mými křečovými žílami a možným vznikem trombózy,“ řekl Mirka INFO.CZ.
Redakce zná minimálně dva další lidi se stejným příběhem. Nejsou to žádní antivaxeři, neodmítají vakcínu z „ideologických důvodů“, ale obávají se jí kvůli svým zdravotním potížím, jako jsou právě křečové žíly a podobně. „Můj lékař mi vakcinaci proti covidu nezakázal, když jsem se ho ale ptala, řekl, že on sám by s očkováním v mém případě byl raději opatrný a pečlivě by ho zvážil,“ řekla INFO.CZ další žena, která odmítá vakcinaci kvůli strachu z následků. Argumentuje mimo jiné i nejednoznačným, nebo dokonce zamítavým stanoviskem některých lékařů.