Historici vůbec poprvé detailně popsali a zmapovali takzvaný „masakr koček“ v Českých Budějovicích, tedy událost, která se za první republiky dostala i do mnoha zahraničních médií. Z rozhodnutí budějovických radních nechalo město udusit nebo zplynovat všechny kočky na svém území. V podstatě zapomenutý příběh o snaze uchránit zdraví obyvatel za cenu usmrcení jejich domácích mazlíčků skrývá i několik paralel se současností.
Jen málokterá událost v nově vzniklé Československé republice kdysi vzbudila tak rozsáhlou celosvětovou pozornost. Dobře to ilustruje i zkušenost, kterou si z té doby odnesl spisovatel Karel Čapek, pobývající v létě 1924 ve Velké Británii. Když si při cestě vlakem podél pobřeží Skotska otevřel noviny, uhodil ho do očí titulek, který by ve skotském tisku rozhodně nečekal. V tamních novinách totiž stálo: „V Českých Budějovicích bylo utraceno 5 000 koček“.
Čapek později uvedl, že po přečtení toho titulku musel zavřít a znovu otevřít oči, aby se ujistil, že ho nešálí zrak. Žádný klam to nebyl. Příběh, který skotské noviny popisovaly, byl z velké části pravdivý – jen čísla neseděla.
Jak popisuje českobudějovický historik a archivář Tomáš Hunčovský v nejnovějším sborníku Státního oblastního archivu v Třeboni, jednalo se o skutečný „masakr koček“, který dosud nebyl uspokojivě historicky zpracován. Hunčovského práce je tak prvním pokusem dát události, která „proslavila“ Československou republiku daleko za hranicemi, nějaký ucelený rámec.