Lidé, kteří přejdou z cigaret na výlučné užívání zahřívaného tabáku navrženého pro zařízení glo, mohou významně snížit svou expozici vůči toxickým látkám souvisejícím s kouřením. Závěry vyplývají ze studie zveřejněné v časopise The Journal of Internal and Emergency Medicine.
Výsledky zaznamenané během šesti měsíců dvanáctiměsíční studie ukázaly, že úplný přechod na zahřívaný tabák neo měl za následek statisticky významné změny v celé řadě „biologických ukazatelů expozice“ (BoE) a indikátorů potenciálního poškození, které jsou také známé jako „biologické ukazatele potenciálního poškození“ (BoPH). U většiny měřených biologických ukazatelů bylo pozorované snížení biologických ukazatelů expozice u lidí užívajících neo prostřednictvím zahřívacího zařízení glo srovnatelné s lidmi, kteří přestali kouřit úplně.
Uživatelé tabákových náplní neo na základě změřených látek vykázali například významné snížení biologického ukazatele pro riziko rakoviny plic, zlepšení „zdravého“ HDL cholesterolu nebo zlepšení klíčového indikátoru oxidačního stresu.
„Jedná se o úžasné výsledky. Umožňují nám pochopit, jak velký potenciál má zařízení glo v oblasti snížení zdravotních rizik. Studie ukazuje, že kuřáci, kteří plně přejdou na glo, mohou snížit jednak své vystavení určitým toxickým látkám, ale zároveň i riziko vzniku určitých onemocnění souvisejících s kouřením,“ komentuje výsledky studie David O’Reilly, ředitel vědeckého výzkumu British American Tobacco (BAT). „Závěry studie jsou velmi povzbudivé a poskytují nám další vědecké argumenty na naší cestě k naplnění vize Better Tomorrow (Lepší zítřky) snižující dopady našeho podnikání na zdraví,“ dodává.
Účastníky této celoroční namátkové kontrolované studie byli kuřáci ve Velké Británii ve věku 23 až 55 let v dobrém zdravotním stavu, kteří buď chtěli, nebo nechtěli přestat kouřit. Kuřáci, kteří neměli v úmyslu přestat kouřit, byli náhodně vybráni, aby buď pokračovali v kouření cigaret, nebo přešli na výhradní používání neo, zatímco kuřáci, kteří uvedli, že chtějí přestat kouřit, dostávali nikotinovou substituční terapii a navštěvovali konzultace u osobního poradce po ukončení léčby. Byla také zahrnuta skupina „nikdy nekouřících“, která měla působit jako kontrolní skupina a nadále neužívala žádné tabákové nebo nikotinové výrobky.