Vítězové a poražení mánie kolem GameStopu. Kdo skutečně vydělal na „Big Squeez“ a co z toho vyplývá?

Komu neuvěřitelný příběh investorské tahanice mezi internetovou skupinou r/WallStreetBets a hedgeovými fondy připomíná legendu, kterak David porazil Goliáše, měl by se znovu zamyslet. Vítězové a poražení totiž v tomto příběhu nejsou tak dobře patrní. 

Byla to akce, která nemá obdoby a která ukázuje na stále rostoucí vliv a dosah sociálních sítí. Zároveň ale příběh s kořeny na redditovém fóru r/WallStreetBets ukazuje, že mnohem spíše než o chladně vykalkulovanou transakci šlo při nákupu akcií řetězce GameStop o rozhodnutí stojící na emocích a davovém chování. 

Začátek celé investorské show byl v posledních dvou týdnech popsán na mnoha řádcích, proto jen krátké shrnutí, pokud jste zrovna byli na pustém ostrově a zprávy se k vám nedostaly. Pro velké hedgeové fondy měla být sázka na pokles akcií herního prodejce jen další výdělečnou transakcí v řadě. Nic nenasvědčovalo opaku. Kamennou síť prodejce videoher měl – i vlivem pandemie – brzy stihnout podobný osud jako například videopůjčovny, dlouhodobá udržitelnost podniku na trhu byla podle burziánů spíše nepravděpodobná a z toho pohledu byla cena jeho akcií, na začátku okolo čtyř dolarů za kus, příliš nadhodnocená. 

Fondy tak začaly masivně sázet na pokles ceny (jak přesně se to dělá, píše jinde na INFO.CZ Leoš Rousek). Byly však příliš chamtivé. Půjčily si – a obratem prodaly – 140 procent akcií GameStopu. Toho si brzy všimli drobní investoři, kteří se spojili na síti Reddit ve vláknu WallStreetBets a fondům se postavili: začali akcie prodejce masivně nakupovat a tím hnali jejich cenu nahoru. Fondy jen nevěřícně sledovaly rostoucí cenu cenných papírů, které musejí brzy „vrátit“ původním majitelům, a začalo jim být jasné, že z původně rutinní transakce bude něco mnohem vážnějšího. Přetahovaná mohla začít. 

Malí retailoví investoři, kteří si akcie GameStopu kupovali i za šestisetdolarové šeky vládní pomoci, měli zpočátku zdánlivě navrch. Podařilo se jim cenu vyšroubovat až stonásobně – z původních asi čtyř dolarů za akcii na 400 dolarů. Jenže žádná party netrvá věčně a tento týden cenné papíry GameStopu ze svých výšin začaly padat – v pátek jejich cena klesla až k úrovni 50 dolarů. Malí investoři, kteří nakupovali poblíž cenového vrcholu, tak přišli až o 80 procent svých peněz. 

„Řada lidí na tom utrpí významné ztráty, především ti, kteří nakupovali právě okolo cenového vrcholu,“ glosuje pro Forbes David Mazza, výkonný ředitel finanční společnosti Direxion. „Ti lidé často neměli vůbec ponětí, co  dělají, pravděpodobně jen trochu záviděli svým kolegům, kteří si akcie GameStopu koupili, a tak do toho šli také. Žijeme v době populismu, v době, kde se informace šíří skrze sociální sítě a mobilní telefony a příznivá situace pro nákup akcií se může velmi rychle zhoršit.“

Pochopitelně: řada malých investorů kupovala už na začátku, a i kdyby prodali nyní, stále to bude pro ně znamenat pěkný zisk. Jenže právě proto situace není černobílá. „Nelze jednoduše prohlásit, že vítězové jsou retailoví investoři a hedge fondy jsou poraženými nebo naopak,“ vysvětluje pro INFO.CZ ekonom investiční banky Saxo Tomáš Daňhel. „Jak už to bývá, když dva dělají totéž, není to totéž. Poměr shortů k free floatu (počet dostupných akcií - pozn redakce) klesl u GameStopu z neuvěřitelných 140 % na cca 50 %, tedy jistě na tom řada shortařů realizovala ztráty. Avšak ten, kdo byl dostatečně kapitálově vybavený a trpělivý, tak na svých shortech nyní sklízí ovoce. Stejně tak ten, kdo z retailových investorů nastoupil brzy, mohl hezky vydělat. Ovšem zde je kámen úrazu. Platí jednoduché pravidlo, můžeme parafrázovat klasické pořekadlo poslední zhasne,“ dodává. 

Aktivita drobných investorů podporovaných některými vlivnými a bohatými investory – například Elonem Muskem, který opakovaně dává najevo svůj odpor vůči sázkám na budoucí pokles cen akcií – se přitom nezastavila pouze u společnosti GameStop. Podobně se drobní investoři angažovali třeba i ve výrobci sluchátek Koss, telefonů Nokia a BlackBerry či ve spekulacích na růst ceny stříbra. Jenže vývoj grafů cen akcií je jako přes kopírák – krátkodobě se jim ji podařilo vyhnat vzhůru a nyní se vrací k původním hodnotám. 

Například stříbro, kam peníze wallstreetbetterů zamířily později, rovněž dokázalo svůj náhlý asi 20procentní růst ceny zkorigovat. „Redditem podněcovaný vzestup je prozatím u konce a stříbro postupně přichází o většinu toho, co v posledních dnech získalo. Pevně věříme, že časem dojde k opravdovému zotavení, ale za předpokladu, že bude vycházet ze solidních fundamentů, a ne z horečného nakupování. Nyní se pozornost znovu upírá na dolar, zlato a do jisté míry také na měď,“ vysvětluje hlavní komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen.

I když celá akce jistě není u konce, lze rekapitulovat. Na vzestupu a pádu GameStopu se opět ukazuje obrovská nenasytnost velkých fondů. Přesto je nyní situace trochu jiná, než před patnácti lety. Drobní investoři, kteří fondy stále viní za ekonomickou krizi z roku 2008 (která mimochodem rovněž propukla jako reakce na nenasytnost finančníků), se velkým hráčům dokáží postavit. Jsou nyní lépe zorganizovaní, nakupování akcií je pro ně jednodušší a levnější než dříve. 

Zadruhé se na celé události ukazuje, jak iracionálně se finanční trhy mohou krátkodobě chovat. Cena akcií GameStopu v jednu chvíli přesáhla 400 dolarů, což firmu oceňovalo na závratných 24 miliard dolarů. Přitom pohled na fundamentální cenu této firmy a na její budoucí vyhlídky jasně ukazoval, že to je o několik řádů vedle.  

A do třetice pozitivní zpráva. Je totiž velmi pravděpodobné, že filmaři o událostech posledních dvou týdnů natočí hollywoodský trhák. Ten by se namísto názvu The Big Short mohl jmenovat třeba „The Big Squeeze“. Ostatně, zakladatel skupiny r/WallStreetBets včera prodal práva na zpracování svého životního příběhu filmovým producentům. 

sinfin.digital