Trump má problém, ale Biden ještě větší: Volby rozhodnou lidé, kteří v průzkumech tají své preference

KOMENTÁŘ PAVLA HLAVÁČKA | Úřadující prezident Spojených států a jeho volební tým mají opravdu vážný problém: průzkumy veřejného mínění ukazují, že podpora Joea Bidena před prezidentskými volbami zůstává nadále nízká a dlouhodobý vývoj potvrzuje obraz klesající podpory, v lepším případě parity mezi Bidenem a Trumpem. Jistě – nejde o vývoj, který bychom neznali delší dobu. A není to nic, co by ještě nešlo zvrátit. Právě proto je to důležité sledovat a pochopit, proč se tak děje…

Joe Biden by měl zdánlivě mít všechny nebo aspoň skoro všechny předvolební trumfy ve svých rukou. To klíčové – stav americké ekonomiky, jako základní předpoklad ke (znovu)zvolení – funguje nad očekávání dobře. Po všech stránkách je na tom americký volič z ekonomického hlediska (nezaměstnanost, mzdy, inflace) lépe než před čtyřmi roky.

Za „normálních“ okolností by si každý prezidentský kandidát musel doslova přát, aby proti němu nastoupil vyzyvatel, který je trestně stíhanou a v mnoha ohledech mediálně zdiskreditovanou osobou. V současné době znovu vyplouvají napovrch detaily ze sexuální aféry mezi Donaldem Trumpem a bývalou pornoherečkou Stormy Daniels.

V případě Donalda Trumpa, který usiluje o hlasy konzervativního elektorátu, je to pro Bidena doslova „požehnání“. Těžko už stíhat, jaké další „pikantnosti“ a jiné formy vysoce nestandardního jednání dokážou média na Donaldu Trumpovi odhalit.

Jenomže nejde zdaleka pouze o tuto aféru – Donald Trump si svou negativní image systematicky vytváří již léta. Americký komentátor George Stephanopoulos své znechucení nad Trumpem dokázal velmi výstižně vyjádřit v televizi ABC (14. 5. 2024), když si postěžoval, jak nestandardní volby Ameriku čekají: 

„Ještě nikdy jsme neměli bývalého prezidenta, který by byl obžalován z pokusu o zvrácení voleb… který by lhal o volbách, které prohrál… který by se odmítl zavázat, že v případě prohry přijme výsledky příštích voleb. Pokojné předání moci je nejzákladnějším principem naší demokracie. Odmítnout jej přijmout je neamerické a protiústavní...“

Trump sice dokázal s přehledem zvítězit v primárkách a jde si podle všeho pro nominaci své strany do prezidentských voleb. Nicméně stále zde zůstává určitá část republikánských voličů, kteří dávají najevo, že raději než by volili Trumpa, k volbám vůbec nepůjdou. 

Kolik jich je, nevíme přesně. Nicméně že nepůjde o zcela marginální čísla, může naznačovat nedávné setkání Nikki Haleyové se svými stoupenci v Charlestonu (Jižní Karolína). Haleyová skupině asi stovky dárců poděkovala za jejich podporu. 

O Trumpovi nepadlo ani slovo, ale je zjevné – jak napsal server Politico –, že bývalá velvyslankyně USA v OSN a hlavní vyzývatelka Trumpa v republikánských primárkách „má i nadále podporu mimořádně loajální skupiny dárců a příznivců, kteří ji hodlají i nadále sledovat, přestože zatím neoznámila svůj další krok.“

sinfin.digital