Stávka na soudech: Agendy je čím dál víc, platy jsou ale tragické, říká prezident Soudcovské unie Vávra

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje důvody stávky zaměstnanců soudů a podmínky, za kterých musejí pracovat. „Většinu dlouhodobých zaměstnanců tvoří lidé, kteří tu práci dělají rádi, mají pocit, že má smysl a řada z nich má třeba také to prosté štěstí, že jejich životní partner vydělává dost na to, aby jim mohl umožnit, a teď to řeknu samozřejmě ironicky, takovýto koníček,“ říká.

Ve středu stávkují zaměstnanci soudů. Řekněte mi, co to prakticky pro naši soustavu soudnictví znamená…

Vzhledem k tomu, že jde o stávku jednodenní, tak to v uvozovkách znamená pouze významné zpomalení nebo omezení provozu soudů v ten den. A pro řadu, zejména trestních případů, to znamená odročení. A to kvůli tomu, že se v trestní jednací síni soud bez protokolujícího úředníka nemůže konat.

Předsedové soudů, předpokládám, záležitosti, kde jsou zadržené osoby, vazby, předběžná opatření, pokud jde o domácí násilí, svěření dětí a podobně, nějak zajistí. Ale pokud jde o běžnou agendu, tam nezbývá než ty věci odročit – pokud na tom soudě tedy většina administrativy přistoupí ke stávce. A pak to samozřejmě znamená i výrazné omezení podatelen nebo infocenter, ve kterých účastníci studují spisy, a podobně.

Máte představu nebo informaci, jaké procento nebo kolik zaměstnanců, se stávky zúčastní?

Já jsem zaregistroval, a mám to jenom z tisku, že příslušná odborová organizace počítá s tím, že se ke stávce přihlásilo až devadesát procent, nebo okolo devadesáti procent zaměstnanců v justici.

Zaměstnanec státu dostává mzdu, která je dokonce nižší než státem zaručená mzda, takže se musí jeho příjem případně dorovnávat sociálními dávkami.

A jaký je váš osobní názor na stávku? Souhlasíte s ní?

Já s ní souhlasím. My jako Soudcovská unie jsme už před časem vydali prohlášení, že naše zaměstnance podporujeme, protože mají zcela nepochopitelně nižší mzdové náklady než jiní zaměstnanci státu s podobnou odpovědností a nároky na jejich vzdělání a odbornost.

Před několika dny jsem mluvil s předsedkyní odborů v soudnictví, a ta mi líčila, že někteří zaměstnanci mají tak nízké mzdy, že mají nárok čerpat sociální dávky. Jak se vám vůbec daří za takové situace zaměstnance udržet, případně nalákat nové?

Ano, to je ten paradox. Zaměstnanec státu dostává mzdu, která je dokonce nižší než státem zaručená mzda, takže se musí jeho příjem případně dorovnávat sociálními dávkami.

Ale řekněme si na rovinu, že existují chudší regiony, kde přeci jenom zájem o tu práci ještě pořád vychází i z toho, že jde o jisté zaměstnání. Nicméně z logiky věci je většina soudů ve velkých centrech, která jsou obvykle ekonomicky bohatá, to znamená v krajských městech a těch největších městech republiky.

A tam zkrátka většinu dlouhodobých zaměstnanců tvoří lidé, kteří tu práci dělají rádi, mají pocit, že má smysl a řada z nich má třeba také to prosté štěstí, že jejich životní partner vydělává dost na to, aby jim mohl umožnit, a teď to řeknu samozřejmě ironicky, takovýto koníček.

Hrozí stávka kvůli platům. Soudy budou zavřené nebo ochromené, říká odborářka Pospíšilová

sinfin.digital