KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Pondělní mimořádné jednání Rady ČT s jediným bodem – zrušení pořadu 168 hodin – bylo místy chaotické, od jistého momentu zacyklené a ve své podstatě vlastně zbytečné. Kontrolní orgán veřejnoprávní televize je rozdělený na dva podobně silné bloky, takže to celé skončilo dost upachtěnou remízou a tak trochu alibistickým usnesením.
Posuďte sami. Takto zní usnesení, pro jehož jednotlivé části radní hlasovali zvlášť a na všech se shodli proměnlivou, ale vždy dost výraznou většinou:
Rada ČT projednala zrušení pořadu 168 hodin a vyslechla informace generálního ředitele k této věci. Rada na základě toho:
- Informace generálního ředitele bere na vědomí.
- Žádá generálního ředitele, aby do 10. září Radě předložil materiál týkající se výroby a rozsahu vysílání publicistických pořadů, s charakteristikou typu publicistického žánru a podílu na objemu vysílání České televize. V této souvislosti Rada žádá také konkrétní informace, jak, čím a kdy bude nahrazen pořad 168 hodin (jako zástupce oblasti kritické publicistiky).
- Konstatuje, že v žádném případě nechce do samotného procesu jakýmkoliv způsobem vstupovat.
Klíčový je druhý bod. Příští měsíc bychom se tedy měli dozvědět, co a v jakém objemu Česká televize v kritické publicistice chystá. A čím tedy nahradí – nejspíš od ledna příštího roku – pořad 168 hodin.
Teprve pak budeme moct říct, zda jsou blíže pravdě ti, kteří zrušení pořadu hájí, anebo druhá skupina, která ho kritizuje. Většinou s dodatkem, že se tak stalo na nátlak politiků a že se obávají o nezávislost ČT.
Mimořádné jednání radních trvalo přes tři hodiny. Na programu mělo jeden jediný bod – už to samo o sobě není zrovna obvyklé: „Zrušení pořadu 168 hodin generálním ředitelem ČT“. Generální ředitel Jan Souček původně avizoval, že se ho nezúčastní, nakonec se k němu připojil on-line.
A ještě předtím se před budovou České televize na Kavčích horách uskutečnil happening spolku Milion chvilek pro demokracii – dorazilo na něj asi tak sto lidí.
Milionová politická nátlakovka: Proč Rada ČT i chvilkaři štěkají na špatný strom a ještě k tomu blbě
Pokud jde o samotné jednání radních, platí toto: v jeho průběhu jsem se několikrát přistihl, že lze souhlasit s jednou i druhou stranou sporu. Kritici i obhájci zrušení pořadu měli v tom podstatném, co říkali, svůj díl pravdy.
Zkusím vypíchnout to hlavní. Souček odmítl už samotné svolání mimořádné schůze Rady ČT. Podle něj je bezprecedentní, aby kontrolní orgán ČT řešil jeden jediný pořad – respektive jeho zrušení. Pravdu má nesporně v tom, že je to vedení ČT, kdo rozhoduje o tom, co bude vyrábět a vysílat. Je to jeho autonomní manažerské rozhodnutí.
Rada ani její členové nesmějí přímo zasahovat do výroby a vysílání televizních pořadů.
Z opačného břehu bylo argumentováno jiným ustanovením téhož zákona, opět cituji: „Do působnosti Rady ČT spadá dohlížet na plnění úkolů veřejné služby v oblasti televizního vysílání a na naplňování zásad vyplývajících z Kodexu České televize a za tím účelem vydávat stanoviska a doporučení týkající se programové nabídky.“
Jinak řečeno: jedni tvrdí, že radní pondělním jednáním zasahují do výroby a vysílání ČT, zatímco druzí, že jen dohlíží na naplňování zásad Kodexu ČT a jejich cílem je vydat stanoviska a doporučení týkající se programové nabídky.
Další věc: Souček protestoval i proti tomu, jak byl bod jednání formulován – tedy že to byl on, kdo – snad autoritativně (?) – o zrušení pořadu rozhodl. „Rozhoduji týmově a ještě v průběhu jara jsem 168 hodin na poradách vedení ČT bránil.“
Tak nějak by šlo parafrázovat, co v několika variacích v průběhu odpoledne několikrát na svou obranu řekl.